Vyhubená zvířata

a několik dalších soch

Zde je kompletní přehled všech našich soch (nejen vyhubených zvířat) a také obsáhlý popis jednotlivých druhů. Chcete-li, přečtěte si informace o kolekci jako takové - jak se zrodil nápad zhotovení soch vyhubených zvířat, jak se sochy vyrábí a mnoho dalšího...

Vyhubená zvířata:

Alka velká Great auk Бескрылая гагарка Pinguinus impennis
Antilopa modrá Blue Buck Голубая антилопа Hippotragus leucophaeus
Delfínovec čínský Yangtze river dolphin Китайский речной дельфин Lipotes vexillifer
Dronte mauricijský Dodo bird Маврикийский дронт Raphus cucullatus
Klokan Greyův Tooloche wallaby Кенгуру Грея Macropus greyi
Papoušek běloskvrnný Mascarene parrot Маскаренский попугай Mascarinus mascarinus
Pišťucha středozemní Sardinian pika Сардинская пищуха Prolagus sardus
Pratur Aurochs Тур Bos primigenius
Tygr balijský Balinese tiger Балийский тигр Panthera tigris balica
Vakovlk Thylacine Сумчатый волк Thylacinus cynocephalus
Zebra kvaga Quagga Квагга Equus quagga quagga
Želva Vosmaerova Rodrigues giant tortoise Черепаха Восмаэра Cylindraspis vosmaeri

Domorodí lidé a ostatní (nevyhubená) zvířata:

Člověk moudrý - Kafr Human - Cafre Человек разумный - Кафр Homo sapiens
Člověk moudrý - Křovák Human - Bushman Человек разумный - Бушмен Homo sapiens
Tučňák patagonský King penguin Королевский пингвин Aptenodytes patagonicus

Alka velká

Alka velká byla největší a jedinou nelétavou ze všech alek. Ačkoli nebyla nijak příbuzná s tučňáky, byla jim v mnoha směrech velmi podobná, proto bývala nazývána tučňákem severní polokoule (tučňáci žijí jen na jižní). Měla černá záda a hlavu a bílé břicho. V období rozmnožování měly alky před okem velkou bílou skvrnu, po hnízdní…

Více >

Antilopa modrá

Antilopa modrá, dříve zvaná též sajga modrá nebo pakamzík je blízká příbuzná dvou velkých robustních druhů - antilopy vrané a antilopy koňské. Narozdíl od nich však nebyla tak mohutná. Měla podobnou obličejovou masku, podobné, dlouhé šavlovitě zahnuté rohy, po téměř celé délce opatřené kroužky. Nejvíce se odlišovala zbarvením - byla světle…

Více >

Delfínovec čínský

Jeden ze čtyř známých sladkovodních druhů delfínů - šedý až modrošedý ozubený kytovec, který měl oproti delfínům užší protaženější čelisti, výrazně menší a špatně vidící oči (řídil se echolokací - „sonarem”) a také menší a méně srpovitou hřbetní ploutev.

Více >

Dronte maricijský

Jednoznačně nejznámější a nejpopulárnější ze všech recentně vyhubených zvířat, jež se stal dokonce jejich archetypálním symbolem - dronte mauricijský, běžně zvaný dodo nebo dříve též blboun nejapný. Nelétavý holubovitý pták zavalité postavy, ačkoli obézní vzhled měl zřejmě jen sezónně. Byl popelavé až modrošedé barvy s tmavším krkem,…

Více >

Klokan Greyův

Klokan Greyův je obecně považován za nejelegantnějšího klokana. Měl výraznou obličejovou masku, tmavé konce všech končetin a střídavé tmavé a světlejší pruhy přes záda, přičemž barva i textura se lišila podle lokality, sezóny i u jednotlivých klokanů. Měl velmi dlouhý oces (téměř jako tělo).

Více >

Papoušek běloskvrnný

Středně velký papoušek, který byl poprvé popsán roku 1674. Měl nápadný červený zobák, šedou až šeříkovou hlavu, bílý pruh na ocase a zbytek těla v různých odstínech hnědé nebo šedo hnědé barvy.

Více >

Pišťucha středozemní

Primitivní, zajícům příbuzný, býložravý živočich, který existoval ve dvou poddruzích (jeden sardinijský, druhý korsický). Sardinijští autoři je popisovali jako obří králíky bez ocasu, ačkoli byly podobné více morčatům (tvarem těla i tenkýma kulatýma ušima) a dosahovaly jen zhruba poloviční délky divokého králíka. 

Více >

Pratur

Pratur se vyznačoval výrazným pohlavním dimorfismem (rozdíl mezi samcem a samicí) - býci měli černou barvu a světlý (světle šedý nebo nažloutlý) podélný pruh přes hřbet, krávy byly červenohnědé až hnědé a hřbetní pruh měly černý. Zřetelný byl i rozdíl ve velikosti - krávy byly o čtvrtinu menší než býci. Obě pohlaví měla mohutné dlouhé rohy…

Více >

Tygr balijský

Nejmenší ze všech tygrů (jen o málo větší než jaguár) - nejblíže měl k tygru jávskému (také vyhubený) a sumatránskému. Všechny tyto tři indonéské poddruhy jsou nápadné velice tmavým intenzívně narudle žlutohnědým zbarvením, přičemž světlá barva břicha sahá jen velmi nízko. Charakteristický je tzv. rozpad pruhů (některé pruhy se rozpadávají na…

Více >

Vakovlk tasmánský

Vakovlk, dříve též vlkoun či vlkovec tasmánský, vačnatý, psohlavý, zebří nebo lidově tasmánský tygr či vlk... Ač na první pohled připomíná psovitou šelmu, jde o vačnatce (tedy více příbuzného např. s klokany, vombaty nebo i koalami..., nejbližšími žijícími příbuznými jsou ďábel a mravencojed). Měl nažloutlou až tmavohnědou barvu, krémové…

Více >
« Předchozí Další »
1 2
ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby