Pišťucha středozemní

Prolagus sardus

English name Sardinian pika    Deutche name Sardischer Pfeifhase    Russian name Сардинская пищуха   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: Savci (Mammalia)
Infratřída: Placentálové (Placentalia)
Řád: Zajíci (Lagomorpha)
Čeleď: Pišťuchovití (Ochotonidae)

Rozměry

délka okolo 25 cm

Popis

Primitivní, zajícům příbuzný, býložravý živočich, který existoval ve dvou poddruzích (jeden sardinijský, druhý korsický). Sardinijští autoři je popisovali jako obří králíky bez ocasu, ačkoli byly podobné více morčatům (tvarem těla i tenkýma kulatýma ušima) a dosahovaly jen zhruba poloviční délky divokého králíka. 

Zajímavosti

— celý rod Prolagus je velmi starý - prehistorický, ovšem jen pišťucha středozemní se jako jediný druh dožila našich dob (ostatní vyhynuly pravděpodobně ještě během pravěku). Všechny dnes žijící pišťuchy jsou vývojově mladší, patří k jinému rodu a ani jeden nedosahuje velikosti pišťuchy středozemní (žijící druhy pišťuch mají délku obvykle 15-20 cm). Někteří vědci řadí dokonce tento „pravěký” rod pišťuch i do samostatné čeledi.
— dnes jsou celé skelety těchto pišťuch k vidění v několika málo muzeích na Sardinii, Korsice, v Itálii a možná i Francii a Španělsku.

Způsob života

zřejmě byl obdobný jako u dnešních pišťuch... (pomocí sekretu pachových žlaz si značkují svůj revír, přes léto sbírají potravu na zimu, kdy se neukládají k zimnímu spánku, ale tráví ji ve svých norách)

Rozmnožování

o rozmnožování těchto pišťuch není nic známo, mohlo být podobné jako u dnešních menších druhů pišťuch, ale stejně tak se mohlo lišit

Potrava

tráva, semena, plody a jiná rostlinná potrava

Výskyt

Sardínie, Korsica

Biotop

travnaté plochy (fosílie byly nalezeny do výšky 800 m.n.m., ale je možné, že žily i ve vyšších polohách)

Vyhubení

Rok vyhubení:
okolo roku 1800 - poslední vyhynuly pravděpodobně na ostrůvku Tavolara při Sardinii (kde byly pozorovány ještě v roce 1774), korsický poddruh vyhynul ještě dříve
Příčiny a způsob vyhubení:
Již v období Pleistocénu představovaly pišťuchy středozemní nevyčerpatelný zdroj potravy (a jednu z nejčastějších a nejpodstatnějších kořistí) dravých ptáků, kunovitých šelem a čtvrtohorních tzv. sardinijských dhoulů (psů či vlků). Podle archeologických nálezů byly také významnou složku jídelníčku prehistorických obyvatel Sardínie - Nuragiců. První velký pokles stavů pišťuch však přišel až v dobách Starověkého Říma, když Římané dobývali ostrovy. Postupně byla na ostrov zavlečena mnohá domácí i divoká zvířata (psi, lišky, kočky, prasata, krysy...), která výrazně narušila křehkou biologickou rovnováhu ostrovů a brzy zdecimovala celé populace pišťuch (a i jiných zvířat) - ať již coby lovci nebo potravní konkurenti, případně zavlečením chorob.

Sponzoři

Cena sponzoringu: libovolná (z administrativních důvodů však nejméně 500,- Kč, přičemž doba umístění sponzorské cedulky je 1 měsíc za každých 50 Kč)
Sponzoři tohoto zvířete:

jméno a příjmení / firma město datum do částka
       
       

Poznámka: více lidí projevilo zájem adoptovat vyhubená zvířata... Sochy samozřejmě adoptovat nelze, nicméně je možné stát se jejich sponzorem (přečtěte si více o této možnosti)

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby