Vítejte v našem zábavním vědomostním kvízu

Je pro vás připraveno 100 otázek především z oblasti zoologie, ale také něco málo biologie, životního prostředí atd. Z počátku to bude velmi jednoduché, ale postupně se bude složitost stupňovat a otázky z druhé poloviny už jistě zaměstnají mozkové závity celé třídy nebo celé rodiny.

HRÁT KVÍZ

Popis a návod:

  • otázky jsou několika typů (textové otázky, hádání obrázků, textové i obrázkové spojovačky, mapové klikačky) a podle složitosti jsou rozdělené do 10 kol.
  • za každou správně zodpovězenou otázku získáte 1 bod
  • každý hráč má k dispozici 3 životy (aktuální počet je graficky vyjádřené v horní části letícími tukany), po získání 35, 65 a 85 bodů mu bude přičten jeden bonusový život
  • jakmile odpovíte, orangutan ve spodní části vám pomocí cedule sdělí, zda byla odpověď správná či špatná. Následně vás automaticky přesměruje na další otázku
  • ztratíte-li o poslední život, kvíz končí. Dále musíte hrát jedině od začátku (s jinými otázkami)
  • projdete-li všemi 10 koly, vaše zbylé životy se zúročí, každý v podobě 15 bodů
  • bude-li váš bodový zisk velmi dobrý, systém vás vyzve k zápisu do tabulky 50 nejlepších hráčů
  • pokud by se vám kvíz náhodou při hře "zasekl" (obvykle se to nestává), nezoufejte, zmáčkněte klávesu F5 a pokračujte, kde jste přestali

 

V každém složitostním stupni (kole) se kvízové otázky načítají v náhodném pořadí z celkového množství více než tisíc (aktuálně 1176 otázek). Jeden kvíz tak v sobě skrývá nekonečné množství podob, čímž je vhodný nejen pro jednotlivce – děti i dospělé, ale i pro celé školní třídy nebo jiné kolektivy. Nikdy nebudete hrát dvakrát stejný kvíz, vždy vás čeká jiná skladba otázek.

Celý kvíz je koncipován tak, aby byl zábavný, rozvíjel přirozenou soutěživost a logické uvažování, ale zároveň, aby mu zůstala vzdělávací hodnota.
Krom toho jsou v posledních kolech některé otázky záměrně skutečně velmi těžké. Důvodem je jak samotná soutěž, tak snaha přinutit hráče k internetovému vyhledávání - je to náš příspěvek ke zvyšování zoologických znalostí i vylepšování počítačové gramotnosti, v kteréžto obsazuje ČR spodní příčky v rámci celé Evropy.

Proč se nedozvíte správnou odpověď, pokud odpovíte špatně?

Jednak by se tím degradovala možnost opakované hry (principiálně stejně jako u testů IQ), ale především právě kvůli vzdělávací hodnotě. Pokud by se správná odpověď objevila, hráč se ji naučí jen stylem nevýznamového mechanického pamatování. Pakliže si ji bude muset např. vyhledat na internetu, je mnohem vyšší šance, že se zapíše do paměti jako znalostní. Vzdělávací hodnota tedy tkví ve způsobu získávání informace a reflektuje rozdíl mezi mechanickou pamětí a znalostí (která je upřednostňována).

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby