Pavilon "Livingstone House"

dům gepardů ze zadního pohledudům gepardů ze zadního pohleduSvětově proslulý skotský cestovatel Dr. David Livingstone, objevitel Viktoriiných vodopádů, jezera Malawi, Tanganjika, Mweru, pramenů Konga a mnoha dalšího, badatel a znalec tehdejších afrických poměrů působil na mnoha místech jihu černého kontinentu. V roce 1872 se již se značně podlomeným zdravím vydal hledat prameny Lulaby a o rok později, 1. května 1873 jej v Chief Chitambo's Village v Ilale na břehu jezera Bangweulu (v dnešní Zambii) dostihla smrt. Byl nalezen klečící u svého lože. Právě tímto příběhem bylo inspirováno provedení pavilonu gepardů, který byl slavnostně otevřen 25. září 2010.

pohled oknem do vnitřní ubikace, kde v posteli leží gepardicepohled oknem do vnitřní ubikace, kde v posteli leží gepardiceProsklená vnitřní ubikace je pojata jako Livingstonovo africké obydlí. Na stěnách visí různé domorodé artefakty, jako luky, šípy, buvolí lebka, rukodělné dřevěné sošky a jiné výrobky. Interiér je vybaven skromným dřevěným nábytkem - malou postelí, v které spávala gepardice a rohovým stolečkem u kterého na židli sedí lidská kostra v tropické přilbě a nábojnicovém pásu. S trochou nadsázky tedy dům, v němž Livingstone zemřel a který poté obydlel gepard, přesněji řečeno gepardice Mzuri.

Mzuri u sochy hřebce zebry kvagaMzuri u sochy hřebce zebry kvagaJako vzpomínka a holt visí v zastřešeném průchodu mezi gepardincem a domem gibonů i informační deska s podobiznou a informacemi o tomto věhlasném skotském cestovateli.

pohled na část výběhu se zebrami kvagapohled na část výběhu se zebrami kvagaCelá gepardí expozice má samozřejmě i vnější část - výběh. Ten je zkrášlen malým domečkem v africkém stylu a železobetonovou sochou hřebce vyhubené zebry kvaga, která je v životní velikosti (2,3 m od hlavy k ocasu a 1,5 m v kohoutku). V prostoru před výběhem se "pase" i kobyla s několikadenním hříbětem. Paralela mezi Livingstonem a zebrami kvaga je velmi symbolická - Dr. Livingstone začínal svou pouť v dnešní Jihoafrické republice, čili právě tam, kde kdysi kvagy žily (v Kapsku a částečně Oraňsku). Zebry kvaga byly v přírodě vyhubeny 5 let po Livingstonově smrti (v zoo o 5 let později - 1883), je tedy pravděpodobné, že se s nimi mohl slavný cestovatel potkat nejen na obrázcích nebo písemných zprávách, ale i fyzicky.

Přečtěte si více o Dr. Davidu Livingtstonovi nebo zebře kvaga.



















ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby