Dr. David LIVINGSTONE

Dr. David LIVINGSTONE
* 19. března 1813 Blantyre (Skotsko)
† 1. května 1873 Chief Chitambo's Village (Zambie)

skotský misionář, lékař, cestovatel a bojovník proti otroctví
 

Narodil se v Blantyre (Skotsko), vystudoval řečtinu a medicínu na Glasgowské univerzitě. Po studiích se vydal jako misionář do Afriky šířit evangelium. Nejprve působil v Bečuánsku (dnešní Botswana), kde se seznámil s Mary - dcerou misionáře Moffata. V roce 1845 se s ní oženil a odjel na sever zakládat nové misijní stanice. Stále častěji se vydával na průzkum neprobádaných oblastí. V roce 1849 jako první běloch přešel Kalahari a objevil jezero Ngami. O dva roky později odjel i s rodinou k řece Chobe a odtud k Zambezi, kde objevil její horní tok.

Po propuknutí malárie se rozhodl odeslat manželku se čtyřmi dětmi do Anglie, ale sám zůstal v Africe. V letech 1853 - 56 znovu prozkoumal celý tok Zambezi, přičemž objevil a na počest královny pojmenoval velkolepé Viktoriiny vodopády. Stal se prvním člověkem, který přešel jižní Afriku našíř (z Angoly do Mozambiku).

socha Livingstonea ve Victoria Falls (Zimbabwe)socha Livingstonea ve Victoria Falls (Zimbabwe)1856 se poprvé vrací do Británie a sklízí zaslouženou slávu. Již roku 1858 putuje znovu na černý kontinent, se ženou a bratrem. Objevil jezero Malawi, prozkoumal toky řek Shire a Rowuma. V roce 1862 však na této expedici přišel o manželku. 1864 zamířil opět domů.

1866 odjíždí hledat prameny Nilu, přičemž objevuje jezera Tanganika a Mweru a prameny Konga. Brzy do Evropy přestaly chodit jakékoli zprávy a Livingstone byl prohlášen za mrtvého. S tím se však nedokázal smířit novinář (a později cestovatel) Henry Morton Stanley. Věřil, že Livingstone stále žije a vydal se jej hledat. To se mu skutečně podařilo. Setkali se v Ujiji (dnešní Tanzanie). Z toho okamžiku pochází i Stanleyho památná věta „Doktor Livingstone, předpokládám?”. Livingstone se v Ujiji zotavoval téměř dva roky, po té, co jeho bádání přerušili obchodníci s otroky a totální vyčerpání. Nějaký čas zde ještě strávil se Stanleyem, ale nevyslyšel jeho přímluvy, aby se vrátil do Evropy. Místo toho se již s podlomeným zdravím vydal hledat prameny Lulaby. Rok na to, 1. května 1873, ho v Chief Chitambo's Village v Ilale na břehu jezera Bangweulu (dnešní Zambie) dostihla smrt. Byl nalezen mrtev klečící u svého lože. Podlehl malárii a vnitřnímu krvácení způsobenému úplavicí.Viktoriiny vodopádyViktoriiny vodopády

Domorodí sluhové věřili, že jeho srdce patří Africe, proto jej vyjmuli a pohřbili pod strom, blízko místa, kde skonal. Tělo nabalzamovali a pěšky dopravili na pobřeží. 1500 km dlouhá pohřební cesta trvala devět měsíců. V roce 1874 byl Livingstone se všemi poctami pohřben v Londýně ve Westminsterském chrámu Sv. Petra. Zde leží jeho ostatky v hlavní chrámové lodi, vedle velikánů jako např. Charles Darwin nebo Isaak Newton.
 

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby