Plotice obecná

Rutilus rutilus

English name Common roach    Deutche name Rotauge    Russian name Обыкновенная плотва   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Ryby kostnaté (Osteichthyes)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád: Kostnatí (Teleostei)
Řád: Máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: Kaprovití (Cyprinidae)

Rozměry

dorůstá průměrně okolo 30 cm a váží 0,2 - 0,3 kg, může však dorůst i 45 cm a vážit 1,5 kg

Popis

Plotice je naší nejběžnější rybou a zároveň nejtypičtější z tzv. “bílých ryb” - má stříbřité zploštělé tělo s tmavým hřbetem, kryté poměrně velkými šupinami. Bývá často zaměňována s perlínem ostrobřichým, od něhož se liší tím, že počátek hřbetní ploutve leží před nebo na úrovni předního okraje ploutví břišních.

Zajímavosti

— plotice patří k velmi významným rybám, její význam však není v užitkovosti, tkví v tom, že je nedílnou součástí potravního řetězce (tvoří jednu z nejvýznamnějších součástí jídelníčku dravců) - i ve sladkovodních akváriích jsou plotice obvykle chovány hlavně jako potrava sumců, štik atd.

Způsob života

Plotice žije v hejnech, spíše ve větších hloubkách a je celkem plachá. V chladném období se stahují ještě do větších hloubek a tvoří mnohem početnější hejna než v teplém počasí. Stejně tak se na noc často stahují ke břehům.

Rozmnožování

Třření probíhá od dubna do května. Plotice putují kratší, či delší vzdálenost proti proudu do trdliště (obvykle každý rok na stejné místo). Samice klade 20 - 100 tisíc jiker, které lepí většinou na vodní rostliny případně kameny, kořeny nebo pod. Tření probíhá často společně s ostatními kaprovitými rybami, s nimiž se plotice běžně i kříží (perlín, cejnek, cejn...). Pohlavní dospělost nastává obvykle ve 2. roce (u samců dříve), nezřídka však i v roce prvním. Plotice má velký rozmnožovací potenciál.

Mláďata

Plůdek se z jiker líhne asi po 14 dnech a již na něj čeká množství dravců. Mladé rybky jsou výrazně štíhlejší než dospělé

Potrava

mladé kusy se živí většinou planktonem, dospělí jedinci jsou nesmírně žraví a spořádají veškerou dostupnou potravu. Přednost dávají drobným živočichům (větší kusy loví i menší ryby), ale jsou schopny ve velkém požírat i rostlinnou potravu (zbytky rostlin, řasy apod.)

Dožívá se

většinou okolo 8 let, ale v údolních nádržích bývají i patnáctiletí jedinci

Výskyt

Původní rozšíření je v Evropě s vyjímkou jižních států a Irska. V Asii žije na Sibiři, v povodí Kaspického moře a Aralského jezera, v Číně a Mongolsku. Introdukována byla v několika zemích Evropy, Asie a Afriky a také v Austrálii, kde působí škody na místních druzích ryb.

Biotop

tekoucí i stojaté sladké vody, často však též brakické (smíšené sladko-slané). Nejlépe se jí daří v cejnovém pásmu s tvrdým nebo bahnitým dnem, dobře snáší i znečištěné toky. Vyhýbá se pouze pstruhovému pásmu.

Sponzoři

Cena adopce: 50 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

jméno a příjmení / firma město datum do počet zvířat
       
       

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby