Olivier "La Buse" LEVASSEUR

Olivier "La Buse" LEVASSEUR* 1688 nebo 1690 Calais, Francie
† 7. července 1730 Saint Paul, Réunion (tehdy Bourbon)

Největší pirát historie a uchvatitel největší pirátské kořisti všech dob - Portugalského pokladu


Narodil se ve francouzském Calais během devítileté války (přesné datum není známé) do bohaté buržoazní rodiny. Po obdržení vynikajícího vzdělání se stal námořním důstojníkem.

Během války o španělské dědictví (1701-14) se z rozhodnutí krále Ludvíka XIV. stal lupičem pro Francouzskou korunu. Když však válka skončila, jeho lodi se do Francie nevrátily a místo toho se Levasseur připojil k anglickému pirátu Benjaminu Hornigoldemovi. Brzy se ukázal jako výborný vůdce a námořník a ačkoli měl už v té době jizvu přes jedno oko, byl pro svou rychlost nazýván La Buse (káně). Po roce se rozhodl zkusit štěstí v západní Africe. Spolu s Howellem Davisem a Thomasem Cocklynem napadli a dobili otrokářský přístav v Beninu. Následující rok ztroskotal v Mozambickém průlivu a zůstal na Anjouanu (Komory). Tam přestal definitivně vidět na své poraněné oko a začal nosit typickou pirátskou pásku přes oko.

V roce 1721 si spolu s Johnem Taylorem a Edwardem Englandem zřídil základnu na ostrově Sainte-Marie (Madagaskar) odkud podnikal rozsáhlé pirátské výpravy. Nejprve vyplenili Lakadivy a kořist prodali Holanďanům. Potom, už bez Taylora, uskutečnili největší pirátský lup v historii pirátství Indického oceánu. Zachytili portugalskou galeonu Nosa Senhora do Cabo (Panna Marie Kapská) plnou pokladů patřících biskupu z Goy (zvaný též Patriarcha Východní Indie) a Místokráli Portugalska. Oba, vracejíc se do Lisabonu, byli na palubě galeony. Ta byla předtím poškozená v bouři, proto bylo všech 72 děl svrženo do moře, aby se zabránilo potopení. Piráti ovládli loď i portugalský poklad bez jakéhokoli soustředěného útoku!!! Galeona vezla zlaté a stříbrné pruty, desítky beden plných zlatých Guineí, diamanty, perly, hedvábí a množství uměleckých a církevních předmětů z Katedrály Sv. Kateřiny v Goy. Nejcennější kořistí však byl „Ohnivý kříž z Goy” - 7 stop (přes 2 metry) dlouhý zlatý kříž, posázený diamanty, rubíny a smaragdy. Byl tak těžký, že jej na pirátskou loď nakládali 3 muži. Samotný kříž měl hodnotu několikrát převyšující hodnotu celé lodi!!! Celý poklad byl tak velký, že se piráti ani neobtěžovali s okrádáním lidí na palubě, což byla běžná rutina. Hodnota kořisti byla v roce 1968 vyčíslena na 100 milionů liber (téměř 3 biliony Kč, ovšem hodnota je ještě vyšší, neboť částka byla přepočítána na inflaci k roku 1968).

hrob La Buse v Saint-Paulu (Réunion)hrob La Buse v Saint-Paulu (Réunion)La Buse rozdělil každému z pirátů 50.000 zlatých Guineí (dnešních 7,5 milionů liber, tedy přes 200 milionů korun) a 42 diamantů. Levasseur si ponechal Ohnivý kříž a o zbytek se podělil rovným dílem s Taylorem. Od té doby se však z lovců stala kořist - šly po něm všechny válečné lodě a krom toho i ostatní piráti. V roce 1724 tedy La Buse vyslal vyjednavače o amnestii pro všechny piráty, kteří by se vzdali pirátství. Francouzská vláda sice souhlasila, nicméně požadovala naprostou většinu pirátských kořistí. To bylo pro La Buse nepřijatelné, proto se rozhodl poklad schovat a uklidit se do ústraní.

Jako lodivod se nechal najímat okolo Madagaskaru, až jej jednou najal kapitán, jehož jako pirát kdysi přepadl. La Buse jej nepoznal, byl zajat (u Fort Dauphinu, Madagaskar) a vydán spravedlnosti. Byl převezen do Saint Denis (Réunion) 7. července 1730 v 5 hodin odpoledne veřejně pověšen.

Legenda říká, že když jej věšeli a měl oprátku kolem krku, hodil do davu svitek papíru s kryptogramem a zvolal „Najděte můj poklad, jestli to dokážete”. La Buse je pohřben na historickém hřbitově v Saint Paul (Réunion). Jeho hrob je dnes jednou z největších turistických atrakcí ostrova a jeho poklad dodnes láká množství „zlatokopů” z celého světa. Ti hledají (někteří soustavně i 40 let) na nejrůznějších místech Indického oceánu. Nejčastěji v okolí Bel Ombre na Seychelském ostrově Mahé, ale další „zaručené” lokality jsou i na Réunionu a Mauriciu.

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby