Výukové programy pro MŠ

Programy jsou navrženy tak, aby přiměřeně hravou formou předaly povědomí o okolním světě. O světě a vzájemném soužití. Je brán velký zřetel na respektování potřeb druhých a prožitek dítěte. Naše kontaktní rodinné prostředí a pestrá paleta zákoutí s faunou a florou naší zoo děti velmi obohatí.

Cílem našich programů je seznámit děti poutavou formou se zajímavostmi ze světa zvířat. Výukové programy probíhají v Mendelově ekocentru pod vedením lektora, trvají přibližně 60 min. (základní verze). Teoretická část je formou přednášky doprovázené obrazovou prezentací, zahrnuta je tematicky laděná doprovodná činnost (hra, výroba, výtvarná, či jiná aktivita). Výklad lektora je doplněn ukázkou přírodnin a zejména kontaktem s vybranými druhy zvířat dle zvoleného programu. 

S kterými zvířátky je možný kontakt?

Není to vždy stejné, neboť závisí na akutální situaci u zvířat a také na charakteru zvoleného programu. Obvykle se jedná o zástupce bezobratlých (strašilky, švábi, zlatohlávci), plazy (želvy, gekončíci, hadi, agamy, chameleon), drobné savce (morčata, králíci, pískomilové, činčily, ježci). 

Aby děti na kontakt nezapomněly, připravili jsme speciálně z tohoto důvodu několik pohlednic se zvířátky Ekocentra (bazilišek, agama, chameleon, bodlinatka) - všechny jsou k dispozici v obchodu se suvenýry.

Cena programů je pro všechny věkové kategorie shodná, stejně tak doba trvání i způsob objednání - podrobné informace najdete na souhrnné stránce Výukových programů


1)  Kabátek

Klíčová slova: srst, peří, šupiny, péče, kontakt, smysly

My lidé si musíme šaty vyrábět a kupovat, ale do čeho se oblékají zvířátka? K čemu jim jejich kabátky slouží a jak jim sluší? Která zvířátka chodí v brnění? Kdo se musí převlékat? Naším cílem je umocnění haptického vnímání. Nejen, že si děti mohou různé tělní pokryvy (srst, peří, šupiny, bodliny) osahat, ale také se přesvědčí, jak kabátky sluší našim chovancům v ekocentru.  Tvarové, povrchové či strukturální rozdíly v dětech vyvolávají představivost. Aktivním vnímáním posuzují rozdíly. Odlehčenost a spontánnost výkladu podporuje otázky, objevování či bádání.

Doprovodná činnost: Akce - ekohra – Poznej svůj kabátek


2) Rozhlédni se kolem sebe

Klíčová slova: zvířata ze zahrady, lesa, parku

Naším cílem je uvědomění si, kteří živočichové žijí v našem blízkém okolí. Na zahradě, v parku, na školním pozemku? Čím jsou tito živočichové typičtí, kde bydlí, jak nám prospívají, co dělají v zimě a jak jim můžeme pomoci? Jejich porovnání s exotickými příbuznými v Ekocentru. Jak přilákat ptáky, motýly a užitečný hmyz.

Doprovodná činnost: Pracovní činnost - výroba hmyzího hotelu, Akce - hra - Najdi si svůj domeček


3) Hladový jako vlk

Klíčová slova: potrava, rozmanitost stravy, obstarávání potravy

Proč nemají všechna zvířátka stejný jídelníček? Stejně jako my, mají i ona svá oblíbená jídla. Společně připravíme menu pro naše chovance a pozveme je na hostinu. Podíváme se, jak některá z nich stolují. Ukážeme si, proč není jednoduché obstarat si ve světě zvířat ppotravu. 

Doprovodná činnost: Akce - hra - Komu patří mistička?/hra na lovce a kořist4) Za zvířátky do Afriky

Klíčová slova: Afrika, Madagaskar, lemur, gepard, dikobraz

Naším cílem je seznámit děti s přírodními krajinami a zajímavými zvířaty Afriky. Poslechneme si jejich hlasy a zjistíme, která potkáme i v naší zoo. Na některá africká zvířata si i zahrajeme.  

Doprovodná činnost: Pracovní činnost - poslech, Akce-hra - Hledání stínů


!!!Podrobné informace o ceně, délce programů, objednání atd. najdete na souhrnné stránce Výukových programů!!!

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby