Veleštír Petersův

Heterometrus petersii

English name Black forest scorpion    Deutche name Skorpion Heterometrus petersii    Russian name Азиатский черный скорпион   


Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Řád: Štíři (Scorpiones)
Čeleď: Veleštírovití (Scorpionidae)

Rozměry

9 - 15 cm

Popis

tropický asijský veleštír, který je celý leskle černý jen telson (poslední část s jedovým ostnem) a konce nohou jsou červeno-hnědé. Má velká silná klepeta. Je poměrně bezproblémový (jed je silný asi jako vosí).

Zajímavosti

― brání se spíše klepety než než jedovým ostnem
― štíři jsou skupinou zvířat, která planetu obývyla již před dinosaury - ve formě, kterou dnes známe žijí asi 300 milionů let, jejich vodní předchůdci tu však byli již o 130 milionů let dříve
― i přes svou jedovatost mají štíři hned několik predátorů, kteří mají taktiku, jak je bez úhony lovit (např. promyky, surikaty, mangusty...)
― v ČR žije jediný druh štíra - na maličké lokalitě u Slap žije maličký druh štír kýlnatý (Euscorpius tergestinus)

Způsob života

Noční druh, většinu dne se ukrývá pod kameny, kůrou a kořeny. Žijí obvykle samostatně, ale chov je možný i v menších skupinkách, kde převažují samice. 

Rozmnožování

Samci ukládají sperma do tzv. spermatoforu (obal nebo váček na spermie), po námluvním tanci zavede samičku nad spermatofor a vpravuje z něj spermie do genitálního otvoru (tzv. opercula) samice. Po páření samec uniká, aby nebyl sežrán (ačkoli u štírů není tzv. manželský kanibalismus příliš běžný). Štíři jsou vejcoživorodí, tzn. že se vejce vyvíjí v těle matky.

Mláďata

Mladí štíři se líhnou uvnitř matky a ta je ihned po vylíhnutí rodí - jednoho po druhém. Po porodu mladí štíři šplhají na trup matky. Kde bez příjmu potravy setrvávají až do prvního svlékání. 

Potrava

hmyz a jiní členovci, včetně jiných štírů

Dožívá se

10 - 12 let

Výskyt

jihovýchodní Asie - Vietnam, Kambodža, Laos a Filipíny

Biotop

vlhké lesy

Sponzoři

Cena adopce: 60 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

Jméno a příjmení/firma Město
Cidlinová Anna Kněžice
Jeřábkovi Martin a Honzík -
Štolfová Zuzana Praha

 

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby