Potkan

Není těžké se o něj starat, je inteligentní a aktivní. Zjisti, zda doma není někdo alergický. Zajisti mu dobré ubytování, kdyby utekl, mohl by napáchat dost škod.

Co potřebuje?

Velkou klec či domeček. Ideální je více pater a rozměr minimálně 75 x 65 x 45 cm. Pro dva potkany by to mělo být minimálně 4800cm2. Umísti ji v místnosti se stálou teplotou na místě chráněném proti přímému slunečnímu svitu.
Dovnitř dej pelíšek na spaní vystlaný kousky bílého papíru, slámou, hoblinami, nebo látkou. Když budeš vystýlku čistit (asi jednou týdně), nech v kleci vždy přibližně (tu čistší) čtvrtinu podestýlky. Potkan se pak bude cítit lépe, protože svůj domeček pozná po čichu. Zbytky jídla, které se rychle kazí, odstraňuj každý den.
Má rád hodně pohybu, takže mu dopřej množství prolézaček (tunelů, žebříčků) a hraček.

K jídlu mu dávej solný či minerální liz, vyváženou stravu z tvrdého pečiva, ořechů, granulí, semen, zrní, čerstvého omytého ovoce a zeleniny. Mládě potřebuje více bílkovin, takže mu přidej vejce, mléko, vařené maso, nebo směs suché stravy pro psy.
Stálou zásobu čerstvé pitné vody zajisti například použitím napáječky s kovovým zakončením.

Nezapomeň také na dřevo na hlodání (nejlépe topol, jabloň, vrba, dub a buk, naopak pozor na jedovaté dřeviny – jírovec, mahalebka..).

I v době, kdy třeba odjedeš na prázdniny, zajisti potkanovi péči. Už před koupí se na tom domluv s rodiči, zeptej se jich, jestli jim to nebude vadit.

Zacházení

Zacházej s ním jemně a opatrně a lehce si ho ochočíš. Když ho budeš zvedat, chytni ho jednou rukou kolem ramen a druhou podepři zadní část těla.
Potřebuje společnost jiných potkanů nebo tebe. Když nebudeš chtít mít jen jednoho, pořiď si s ní jeho sourozence, případně mu později nech nějaké jeho mládě, budeš-li mít samičku.

Rozmnožování

Rozmnožují se velice snadno, proto první zajisti mláďatům nový domov a teprve potom samici a samce připusť k sobě. V říji je každý 4. - 6. den.
Březost trvá přibližně 20 - 22 dní a můžeš očekávat průměrně 8 – 11 mláďat.  

Kdy jít k veterináři

Alergie

Oteklý nos a kýchání můžou být důsledkem špatné podestýlky (seno, piliny), použij tedy spíš piliny či hobliny.

Infekce ucha

Potkan má hlavu na stranu a chodí v kruhu. Okamžitě vyhledej veterináře, asi se jedná o zánět středního ucha.

Kožní onemocnění

Vyčisti klec a vyhledej pro potkana pomoc veterináře. Zřejmě onemocněla kvůli plísním, kvasinkám či bakteriím a mohla tomu napomoct nečistota v kleci.

Dýchací potíže

Ztráta chuti k jídlu, chraptivé a nepravidelné dýchání. Dej krysu do tepla a vyhledej pomoc veterináře.

Přerostlé zoubky

Vyhledej pomoc veterináře. Je to důsledek nedostatku tvrdé stravy (ořechy, tvrdé pečivo, dřevo na hlodání).

Nádory

Ihned vyhledej veterináře. Tvoří se většinou starším potkanům, Jedná se o tvrdé boule.

Průjem

Ihned vyhledej veterináře. Poznáš to podle mokrého a špinavého ocásku. Může to být způsobeno špatnou kvalitou potravy a hygienických podmínek v kleci.

Parazité

Vyhledej veterináře. Můžou být v podestýlce, v srsti či ve střevech.

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby