O autorovi


Jiří TEPER

 *14.8. 1954, Nymburk

V letech 1969 - 1973 vystudoval nymburské gymnázium. V průběhu středoškolských studií začíná s pokusy o literární tvorbu. Píše první básně, dramatické hříčky a písňové texty.
Přibližně od poloviny 70. let minulého století se poezii věnuje soustavně. První kniha mu ovšem vyšla až ke konci roku 1991, v nakladatelství Atelier Abrakadabra. Pod názvem Milovaný obraz do ní autor soustředil sbírky Život který neskončil (1975 -1985), Milovaný obraz (1988) a Srdečný pozdrav z Prahy (1989). Knížka jako artefakt se umístila v soutěžích o nejkrásnější knihu Československa (1992) a nejkrásnější knihu světa (1993).

V roce 1998 mu nakladatelství Solín vydalo bibliofilii Vymyslel anděly ( s pěti suchými jehlami Jaroslava J. Alta), v roce 2001 vydal další sbírku poezie Rychlejší než zvuk, v témže roce mu Město Nymburk vydalo básnický výbor s názvem Grand Hotel Nymburk. V roce 2003 vychází knížka veršů pro děti Říkanky z peří, ilustrovaná Petrem Říhou, v roce 2005 další sbírka veršů a písňových textů Žabky na Labi/Pštrosí blues. V roce 2005 též vyšla knížka fejetonů Prahou jít a koukat, jejímž spoluautorem je fotograf František Dostál.

Jiří Teper pracuje jako novinář, napsal stovky deníkářských a časopiseckých fejetonů, desítky rozhlasových fejetonů, několik rozhlasových a televizních scénářů, text k CD Pohádky filmových čarodějnic, čaroděje Mrakomora a jednoho čerta (Supraphon, 1999), dále desítku divadelních her pro děti i dospělé a velké množství písňových textů. Načetl též řadu knih pro Knihovnu a tiskárnu pro nevidomé E.A. Macana v Praze ve studiu Marina Knoblocha v Českém Brodě (viz zvuková podoba knížky Říkanky z peří).

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby