Naše Ekocentrum

Neustálá snaha o další rozšíření a zvelebení naší zoo se dvoufázově dočkala velkého úspěchu. Poprvé, když se nám podařilo koupit nový pozemek o rozloze 3,6 ha a složitě jej úředně změnit na rekreační plochu. Po druhé, když jsme po dlouhém úsilí získali finanční grant z Fondu rozvoje venkova z prostředků Ministerstva zemědělství ČR.

V roce 2013 jsme tak mohli s využitím této pomoci začít uskutečňovat základní kroky pro další rovoj zoo na novém pozemku. Již předtím jsme celý nový areál oplotili, zasíťovali, vysázeli na něm tisíce stromků a vybudovali první výběh pro pár velbloudů, tentokrát nám však byl umožněn ještě větší krok. Na cestě ke zlepšování zoo jsme mohli začít budovat nové enviro, či ekocentrum, tedy budovu zaměřenou na vše, co nějak souvisí s životním prostředím. Budova Ekocentra zároveň slouží jako vstupní brána do nové části zoo s hlavní pokladnou. Jde o dnes již netypickou budovu selského typu, na které již na první pohled upoutá nápadná došková střecha s velkými volskými oky.

Uvnitř budovy jsou dvě učebny či posluchárny, primárně určené pro starší i mladší žáky, ovšem využitelné budou všemi skupinami návštěvníků. První z nich je malá "retro učebna" ve stylu třídy z období Rakouska-Uherska, které vévodí stará škamna (historické školní lavice). Druhá je naopak velká a velmi moderní, vybavená vším zařízením, které je k výuce a přednáškám třeba. Pro děti i pedagogy je možnost srovnání vyučování, jak probíhalo kdysi s tím, které zanjí z dnešního každodenního života jistě nesmírně zajímavé. Stejně tak fascinující je srovnání skromného vybavení tehdejších tříd s těmi současnými, plnými moderních technologií.

Stavba budovy začala v druhé polovině roku 2013, kdy byla dokončena hrubá stavba i některé vnitřní práce. Do trvalého provozu pak byla uvedena 12. dubna 2014, v rámci slavnostního otevření Nové zoo. Neznamená to však, že byla definitivně dokončena. Chybělo dodělání vlastního ekocentra, tedy nejen učeben, ale především terárií, insektárií a dalších chovných zařízení a také zázemí (kuchyň), které jako celek slouží praktické výuce. Slavnostní otevření této části, nazvané Mendelovo ekocentrum proběhlo 6. srpna 2016. V současné době zde již probíhají výukové a vzdělávací programy, které se řídí heslem „unce praxe je více než tuna teorie“ nebo známým Komenského  výrokem „škola hrou“. V budoucnu na tyto programy naváže i výuka studentů probíhající z větší části přímo v zoo, kde se budou moci starat o zvířata na dětském statku. Tím se seznámí nejen s prací v zemědělství, ale i s historií využití domácích plemen zvířat. Velmi podobné to bude i v případě další výuky.

Kromě jmenovaného je budova ekocentra vybavena i sociálním zařízením (též pro vozíčkáře), novým občerstvením s venkovním posezením pod slunečníky u dětského hřiště a v neposlední řadě i obchodem se suvenýry. Ten, kromě prodeje propagačních materiálů a suvenýrů slouží i jako východ ze zoo a zároveň jsou zde expoziční akvária - velké centrální mořské akvárium s korálovými rybkami, korály a sasankami, dlouhé jihoamerické sladkovodní akvárium jehož vodu brázdí hejno skalár a dvě arowany, unikátní akvárium sladkovodních rejnoků - trnuch, které je zabudované do prodejního pultu a také malé paludárium s tzv. šípovými žábami pralesničkami.

Pro úplnost je třeba dodat, že ekocentrum je přístupné nejen v rámci výuky, ale i pro běžné návštěvníky. K vidění jsou zde různí bezobratlí (několik druhů švábů, strašilek, pakobylek, mnohonožky, brouci...), žáby rohatky, plazi (agamy, bazilišci, chameleoni, krajty, želvy...), drobní ptáci (amadiny, pásovníci, zebřičky, holoubci diamantoví), hlodavci (několik druhů myší, myšek, pískomilů, králíci, morčata, činčily...) a ve velké vitríně i mangusty trpasličí. Většinu z těchto zvířat je v rámci výuky možné brát do ruky, krmit apod.

Více obrázků Envirocentra (od stvaby po vnitřní zařízení) ve fotogalerii.

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby