Morče

Je velmi přátelské a dá se lehce ochočit. Proto potřebuje společnost a tvůj čas. Zjisti, zda doma není někdo alergik.

Co potřebuje?

Velkou izolovanou boudu mimo přímé slunce a silný vítr a pod ní prostor k pohybu minimálně 1m pro 2 – 3 morčata. V létě je vhodné, dát je na trávu a v zimě někam do tepla. V boudě mu odděl část na spaní s čerstvou podestýlkou z hoblovaček, slámy, nebo měkkého sena. A podestýlku vyměňuj jednou týdně, zbytky jídla každý den. Aby se cítil stále doma, nech mu vždy přibližně jednu čtvrtinu podestýlky (čistší část)  a vyměň jen zbytek.

Krmení mu dávej dvakrát denně. Nejlépe směs lučního sena, tvrdé pečivo, obiloviny, umyté čerstvé ovoce a zeleninu (je důležitý příjem vitamínu C), čerstvou trávu (pozor na jedovaté rostliny).
Zajisti mu dostatek čerstvé pitné vody umístěné například v napáječce. Při dostatku ovoce a zeleniny morčata vodu nepijí.
Nezapomeň také na dřevo na hlodání a na broušení drápků (nejlépe topol, jabloň, vrba, dub a buk, naopak pozor na jedovaté dřeviny – jírovec, mahalebka..).

I v době, kdy třeba odjedeš na prázdniny, zajisti morčátku péči. Už před koupí se na tom domluv s rodiči, zeptej se jich, jestli jim to nebude vadit.

Česej ho každý den, má-li dlouhou srst. Vytvoří-li se chuchvalce, opatrně je vystřihni.

Zacházení

Natahuj k němu zepředu a v jeho úrovni pomalu ruku, aby na ní viděl. Oběma rukama morče pomalu uchop a zvedni. Mládě jednou rukou nadzvedni pod zadečkem a druhou rukou ho přidržuj v oblasti lopatek, dospělému jednou rukou podepři nožičky a druhou ho přidržuj okolo hrudníčku.
Dospělí samci se spolu nesnesou. K samicím je můžeš dát pouze pokud chceš, aby měli mláďata. Samice můžeš mít pohromadě. Když chceš dát samici a samce k sobě, proveď to na nějakém třetím území. Stejně tak, jestli budeš chtít k morčatům, které už máš, přidat nějaké nové.

Rozmnožování

Dopředu mláďatům zajisti nový domov. Potom dej samičku a samečka k sobě. Samice je v říji více než pětkrát za rok.
Březost trvá přibližně 63 dní, mláďat bývá velmi málo, někdy jen jedno jediné.  Odstav je po 21 – 27 dnech.

Kdy jít k veterináři

Parazité

Mnoho morčat má v srsti, hlavně na hlavě a za ušima, malé všenky, které se živí lupy a nejsou přenosné na jiné živočichy. Jejich odstranění můžeš konzultovat s veterinářem.

Kožní problémy

Pokud se morče často škrábe a má lupy, kontaktuj veterináře a ten ti poradí ohledně vhodné koupele. Má-li lysá místa, může jít o plísňové onemocnění.

Přerostlé drápky

zajdi k veterináři, ten je zarovná. Je to důsledek pravidelného nekontrolování či neobrušováním při běhání.

Přerostlé zoubky

Vyhledej pomoc veterináře. Je to důsledek nedostatku tvrdé stravy.
Nedostatek vitamínu C

Má oteklé klouby, je slabé a lehčí. Dodávej tedy morčeti každý den vitamin C, případně se poraď s veterinářem.

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby