Králík domácí

Oryctolagus cuniculus f. domesticus

English name Domestic rabbit    Deutche name Hauskaninchen    Russian name Домашний кролик -   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: Savci (Mammalia)
Infratřída: Placentálové (Placentalia)
Řád: Zajíci (Lagomorpha)
Čeleď: Zajícovití (Leporidae)

Rozměry

váha 0,8 - 1,6 kg (menší ani větší se nepovažují za zakrslé), ideálně 1,2 - 1,4 kg

Popis

Králík domácí je domestikovanou formou králíka divokého. Zakrslý rex oranžový, mezi chovateli označovaný jako Zrexor, je zakrslé krátké zavalité plemeno králíka oranžové barvy s bílým břichem, vyšlechtěné z novozélandského červeného a stříbřitého žlutého bez stříbřitosti. V poměru k tělu má velkou, ale krátkou a v čele širokou hlavu. Typické jsou mimořádně velké vypouklé oči, krátké, zaoblené a osrstěné uši a tzv. žabí tlama. Srst je jako u všech rexů krátká hustá a rostoucí kolmo z těla (délka musí být mezi 11 a 17 mm).
Zakrslé formy se obvykle nechovají na maso ani pro kůži, ale jako domácí mazlíčci.

Zajímavosti

— na přelomu letopočtu staří Římané v tzv. leporáriích chovali králíky na maso, přičemž za pochoutku považovali i maso ještě nenarozených králíčat
— ve středověku byli králíci v klášterech, jelikož se maso ještě neostrstěných mláďat považovalo za postní pokrm, což posvětil i tehdejší papež Řehoř I. Veliký (Dvojeslov) a také ve stájích, aby uklízeli zbytky potravy po koních
— v 16. stol. se objevili první bílí králíci, ale i jiné barvy a také masná plemena, v 17. stol. začíná chov pro kožešinu, od 19. stol. je chov králíků hlavně pro masnou produkci
— do Českých zemí se domácí králíci dostali až po Napoleonských válkách na konci 19. stol.
— české slovo králík pochází z německého kaninchen, přičemž došlo k záměně za podobně znějící königchen, tedy malý král, králík. Králičí samec se česky nazývá ramlík a samice ramlice. I tato slova pochází z němčiny a mají poněkud vulgární původ v německém slovesu remmeln, což je hovorově a vulgárně ,,souložit" nebo v případě králíků ,,pářit se" (podobným českým ekvivalentem je ,,šous...").
— první králík typu rex byl vyšlechtěn ve Francii v roce 1919, první zakrslý králík v Nizozemsku 1939, první zakrslý rex spatřil světlo světa až 1967 v Německu.

Způsob života

Chovají se většinou jednotlivě v králíkárnách nebo klecích a spojují jen z důvodu rozmnožování, nebo společně ve výbězích, případně i navolno.

Rozmnožování

Pohlavní dospělost nastává ve 3 - 4 měsících. Mají nepravidelnou říji opakující se zhruba po třech týdnech především v období od února do září. Březost trvá 28 - 35 dní (čím méně mláďat, tím delší březost). Ramlice si staví hnízdo ze sena a chlupů.
Přetloustlé samice králíků ztrácí schopnost rozmnožování (množit se mohou, až když opět zhubnou). Ve faremních chovech se množí 6x - 8x do roka, v domácích chovech většinou jen 1x nebo 2x.

Mláďata

6 - 12 (podle plemene) slepých a holých králíčat, která jsou kojena jen jednou denně. okolo 10. dne otvírají oči a 20. den začínají opouštět hnízdo. Samice je odstavuje v necelých dvou měsících.

Potrava

tráva, byliny, listy, seno, vařené brambory, mrkev, krmná řepa, pšenice, ječmen, sója, hrách. Přestože žere zelené krmení nebo vodnatou potravu, musí mít vždy vodu na pití.
Králík má složitý systém trávení, proto musí požírat měkké bobky, z kterých získává potřebné bílkoviny, vitamín B apod..

Dožívá se

5 - 9 let, ojediněle i více (jsou známí králíci i ve věku 11 - 12 let)

Výskyt

domácí zvíře domestikované z divokého králíka původem z Pyrenejského poloostrova.

Biotop

divoký králík obývá louky, stepi, pole, okraje lesů atd.

Zvuky

kňučení - 0:19

Sponzoři

Cena adopce: 60 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

Jméno a příjmení/firma Město
Danielka, Magdalénka a babička -
Dlasková Magdalena Mladá Boleslav
Dvořáková Bára Litvínov
Fantová Blanka Červené Pečky
Hanuš Jirka s rodinou -
Jana Bílková Satalice
Kailová Barbora Poděbrady
Košvancová Majda Všechlapy
Mašínová Monika Mladá Boleslav
Netík Fanda Chlumec nad Cidlinou
Rochovanská Diana Praha
Turková Dominika Český Brod
Vaňkovi Halouny
Werner Viktor Mladá Boleslav

 

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby