Kočka

Nevyžaduje mnoho tvého času , protože je samostatná. Velmi ráda si hraje a nechává se hladit. Dokáže tě zabavit i uklidnit. Její předností je i čistotnost, kterou jistě ocení i Tvoji rodiče. Může být náladová a tvrdohlavá.

Co potřebuje?

Pelíšek a teplo. Kočky mají rády polootevřené dutiny výš nad zemí. Jestli máš zahradu a chceš, aby si mohla chodit ven a dovnitř domů, jak bude chtít, promluv s rodiči a opatří jí vlastní dvířka. Kočka si ráda hraje, takže nemáš-li zahradu, dej jí alespoň svůj čas a hračky, které může lovit (umělé myšky, míčky..).
I když zahradu máš, je pro kočku nutné pořídit do bytu kočičí záchod a kmen s kůrou, nebo kočičí nábytek, na obrušování drápů. Bez toho si je bude brousit o nábytek.
Potřebuje společnost lidí, případně i jiných koček. Záleží ale na její náladě, takže by měla mít možnost někam si zalézt a ty bys ji neměl rušit.

Maso (pozor na tvrdé, dlouhé a ostré kosti). Většina koček má ráda speciální sušenky a konzervy. Dej pozor na to, že ne všechny kočky rády mléko. Když jí ho dáš, pozor, ať není příliš studené. Koťátkům ho dávej jen málo, aby nedostaly průjem.

Kočka by měla mít možnost jíst (a potom vyzvracet) trávu. Pokud tuto možnost nemá, dávej jí v pravidelných obdobích osení z ječmene. Můžeš se zeptat na radu třeba ve zverimexu. A samozřejmě nezapomínej na stálou zásobu čerstvé a pitné vody.

I v době, kdy třeba odjedeš na prázdniny, zajisti kočičce péči. Už před koupí se na tom domluv s rodiči, zeptej se jich, jestli jim to nebude vadit.
Do správné péče patří i časté česání, pokud sis vybral dlouhosrstou kočku.

Rozmnožování

Kočka má období říje 3 – 4x ročně. Březost poté trvá 9 týdnů a můžeš očekávat průměrně 3 – 5 koťat. Nechtěnému zabřeznutí zabrání kastrace.

Kdy jít k veterináři

Kočičí rýma

Projevuje se kašlem, kýcháním, výtokem z nosu a z očí a někdy i odmítáním jídla. Navštiv veterináře. 

Parazité

Vnitřní jsou kokcidie, tasemnice a škrkavky , proti těm se kočkám dělá odčervení (u koťat je nejlepší podat přípravek k odčervení ve věku 2 týdnů, poté do 4 měsíců jednou za 2 týdny a později pravidelně každý půlrok). Některé mohou být přenosné na člověka, proto si při čištění kočičího záchodu dávej pozor a pořádně si myj ruce.
Vnější jsou blechy, klíšťata a zákožky svrabové. Mohou se přenést i na člověka, buď tedy opatrný a pro vyléčení kočičky navštiv veterináře.

Vakcíny

V 6 měsících, a poté každý rok, nech kotě očkovat proti vzteklině. Je vhodné kočky očkovat i proti kočičímu moru a rýmě. 

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby