Expozice surikat

ředitel Zoo Chleby René Franěk a bavič a moderátor Zdeněk Izer při slavnostním otvírání expozice surtikatředitel Zoo Chleby René Franěk a bavič a moderátor Zdeněk Izer při slavnostním otvírání expozice surtikatExpozici surikat slavnostně otevřel dne 21. června 2013 populární bavič a moderátor Zdeněk Izer. Svým rozsahem sice nejde o nejvýznamnější stavbu, přesto nejde ani o běžný obyčejný výběh.

Vnitřní ubikaci představuje domeček v africkém stylu, z něhož se surikaty dostávají do venkovního výběhu podzemní trubkou. Mezi ubikací a výběhem je otevřené "kino" zastřešený prostor pro návštěvníky, sloužící jako zastínění skla.

Výběh je ze dvou stran tvořen imitací utrženého písčitého břehu a ze dvou stran celoskleněný. V rohu mají surikaty teplý koutek, který zajišťuje tepelná žárovka a právě do tohoto koutu je u země skleněný průzor ve zdi. 

XiXao - socha KřovákaXiXao - socha Křovákacelkový pohled na expozicicelkový pohled na expozici

Neposedné šelmičky mají uprostřed výběhu vysoký kámen, který často využívají ke hlídkování a také sochu Křováka v životní velikosti. Druhá socha muže nejstaršího etnika světa je v "kině" mezi výběhem a ubikací. Ten slouží hlavně pro fotografování a má představovat známého XiXaa z filmu "Bohové musejí být šílení", kterého ztvárnil neherec - originální Křovák N!xau. Bohužel mu návštěvníci často zcizují lahev od Coca-Coly.

Křováci, nově zvaní Sanové, představují nejstarší lidské etnikum planety a také jeden z nejzaostalejších a nejohroženějších lidských kmenů. Jejich historie a především netypický, na dnešní poměry, velmi primitivní způsob života je nesmírně zajímavý. Pokud chcete, můžete si informace a zajímavosti o Křovácích přečíst i na tomto webu v článku Křováci - nejstarší etnikum světa.


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby