Amur bílý

Ctenopharyngodon idella

English name Grass carp (White amur)    Deutche name Graskarpfen (Weißer Amur)    Russian name Белый амур   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Ryby kostnaté (Osteichthyes)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád: Kostnatí (Teleostei)
Řád: Máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: Kaprovití (Cyprinidae)

Rozměry

V našich podmínkách dosahuje menších rozměrů - délky 50 - 80 cm a hmotnosti 2 - 7 kg, ve své domovině však dorůstá i 1,5 m a dosahuje váhy 50 kg.

Popis

Amur má válcovité tělo s velkými šupinami, z boku zlatavé, hřbet tmavozelený a břicho bílé. Nápadné je jeho dlouhé ploché čelo a nízko položené oči. Absolutně nejvýraznějším a nejznámějším faktem o amurech je jejich rostlinožravost. Ne že by byli ryze býložraví, ale vodních rostlin spasou neuvěřitelné množství.

Zajímavosti

— důvodem rychlého šíření amura po světě byla původně jeho rostlinožravost - kvůli spásání nežádoucích vodních rostlin (např. rákos), v posledních letech je to však hlavně z komerčních důvodů (pro velké rozměry a chutné maso)
— k trávení velkého množství rostlinné potravy má prodloužené střevo, přesto na 1 kg přírůstku své váhy spotřebuje 12 - 57 kg potravy
— pro svou výraznou rostlinožravost je využíván k miomelioraci rybníků
— u nás je amuří maso stále málo známé, ale postupně se stává dražší a údajně mnohem chutnější alternativou za vánočního kapra
— mezi rybáři je velmi oblíben pro svou bojovnost - bojuje silně a energicky jako málo která z našich ryb
— amurům se dobře daří i v silně zakalených vodách, proto byli na mnoha místech prvními rybami, které bylo možné lovit po povodních v roce 2002

Způsob života

Amur žije v hejnech v celém vodním sloupci, když je teplo, tráví většinu dne přímo pod hladinou. Dobře snáší i méně kyslíku a silný zákal vody.

Rozmnožování

Samice může naklást až 1,5 milónu jiker velikosti 1 mm. U nás se však přirozeně nevytírají a stejně tomu je téměř na všech místech, kde byl vysazen (soudí se, že má nějaké specifické nároky na přirozený výtěr). Ve svém původním areálu se vytírají v červnu obvykle v silně proudících tocích s kamenitým dnem. Jikry se volně vznáší v celém vodním sloupci.
Hlavní trdliště jsou v řekách Ussuri a Sungari, v dolním toku Volhy a Donu, v Dněpro-Bugském limanu a jezeře Chanka (na čínsko-ruské hranici).
Pohlavní dospělost nastává ve 2 - 7 letech, někdy i déle (v teplých oblastech dříve, ve studených později). 

Mláďata

mladí amuři jsou velmi podobní jelcům tloušťům

Potrava

Mladé ryby se živí především zooplanktonem, dospělí jedinci pak především rostlinnou potravou (veškeré vodní rostliny a řasy), občas si ale vylepší jídelníček i masitým soustem. Rádi požírají i krmivo pro kapry. 

Dožívá se

okolo 15 let

Výskyt

Pochází z dálného východu - z povodí řek Amur, Ussuri a několika dalších ruských a čínských - od Sibiře a západní Číny po Ruské jihovýchodní pobřeží, severovýchodní Čínu a na jihu až po Thajsko. Introdukován byl nejen do dalších oblastí bývalého SSSR a Evropy, ale postupně do většiny území světa, s vyjímkou kontinentální Austrálie. Na Novém Zélandu a v USA jsou jeho stavy pečlivě hlídány. K nám by dovezen v 60. letech 20. století.

Biotop

především teplejší tekoucí, ale i stojaté vody

Sponzoři

Cena adopce: 100 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

Jméno a příjmení/firma Město
Miková Malvínka Miková

 

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby