Agama vousatá

Pogona vitticeps

English name Central bearded dragon    Deutche name Streifenköpfige Bartagame (Farbbartagame)    Russian name Бородатая агама   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: Blanatí (Amniota)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Ještěři (Sauria)
Čeleď: Agamovití (Agamidae)
Podčeleď: Agamy (Agaminae)

Rozměry

délka až 60 cm (z toho více než polovina připadá na ocas)

Popis

žluto světlehnědá až hnědočervená ještěrka velmi oblíbená mezi teraristy

Zajímavosti

― v nebezpečí se přitiskne k zemi, zploští tělo, nafoukne ostnaté hrdlo a ze široka otevře tlamu.
― agamy mají tak silné nohy, aby jim umožnily běh s břichem nad zemí, čímž snižují svou tělesnou teplotu (břicho se nezahřívá od horkého písku a proudící vzduch jej ochlazuje)
― naprostá většina agam vousatých chovaných v zajetí po celém světě prý pochází velmi pravděpodobně z pašované zásilky z roku 1970.
― právě na agamách vousatých probíhá studie spánku plazů

Způsob života

Ačkoli nejde o vyloženě společenské zvíře, žije často ve skupinkách, a to především v oblastech bohatých na potravu a v koupacích místech. Samci k sobě mohou být nesnášenliví, zvláště v místech, kde nežijí ve skupinách a hájí si své teritorium. Žijí převážně na stromech, ráno a večer tráví sluněním na exponovaných místech, horkou část dne přečkává nehybně ve stínu. Jako všichni ještěři svléká kůži (narozdíl od hadů však v cárech, nikoli najednou). Má schopnost barvoměny, ačkoli jen malou - přes den tmavnou a v noci světlají. V zimě, když teplota klesne pod 20°C agamy zimují (nejde o klasický zimní spánek, spíše klidové období, které je zimnímu spánku podobné, nicméně agamy jsou schopné občas aktivovat).

Rozmnožování

Agamy jsou vejcorodé. Nějaký čas před snůškou samice přestává žrát, pak (obvykle na jaře) snáší 11 - 40 vajíček s měkkou skořápkou (v zajetí i několikrát do roka). Vejce samička zahrabává do písku a poté je nechává vlastnímu osudu (v zajetí se odebírají do inkubátoru). Inkubace trvá 60 - 80 dní při 30°C. Probíhá-li inkubace při teplotě vyšší než 32°C, líhnou se z vajec výhradně samičky (plnohodnotné samičky, schopné další reprodukce se ve vajíčkách stávají i z genetických samců).
Samičky mají schopnost nějakou dobu udržet v těle samčí spermie k pozdějšímu oplození a tak se někdy množí zdánlivě jakoby bez samce.
Pro rozmnožování v zajetí je důležité dodržet zimní klidové období. Pohlavní dospělost nastává asi v 1 - 2 letech.

Mláďata

Mláďata jsou ihned po vylíhnutí plně samostatná. První část života tráví obvykle ve skupinách jedinců stejného věku.

Potrava

živočišná potrava tvoří 80 - 90 % jídelníčku agam (především hmyz a jiní bezobratlí, ale i mladí hlodavci, malá ptáčata, žabky nebo malé ještěrky - včetně ještěrek vlastního druhu), malou část jídelníčku tvoří rostlinná potrava (zelené části rostin, semena apod.), v zajetí v malé míře i okurky, rajčata a vařená vejce

Dožívá se

15 - 20 let, v zajetí méně (8 - 11 let)

Výskyt

Austrálie

Biotop

pouště, polopouště, buše, savany

Sponzoři

Cena adopce: 150 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

Jméno a příjmení/firma Město
Hošek Michal Praha
Klarinet -
Moličovi Anitka a Honzík Poděbrady
Stará garda - Praha Kunratice Praha Kunratice
Sušírovi Praha
Štěpánová Miroslava Klešice
Štolfová Zuzana Praha

 

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby