Výukové programy pro MŠ

Programy jsou navrženy tak, aby přiměřeně hravou formou předaly povědomí o okolním světě. O světě a vzájemném soužití. Je brán velký zřetel na respektování potřeb druhých a prožitek dítěte. Naše kontaktní rodinné prostředí a pestrá paleta zákoutí s faunou a florou naší ZOO děti velmi obohatí.

Všechny programy jsou z poloviny teoretické (v učebně ekocentra) a z poloviny praktické (v prostorách terárií ekocentra). Teoretická část je formou přednášky doprovázené obrazovou prezentací a zvukovými efekty a také nějakou interaktivní činností, soutěží nebo pod. V praktické části mají děti možnost kontaktu s drobnými zvířaty od bezobratlých, přes hlodavce až po hady, ještěrky nebo želvy. Praktická část není jen hlazení zvířátek a braní si jich do ruky, je to i povídání o nich a případně i příprava jejich krmení nebo úklid (k dispozici je i vybavená kuchyně) - záleží na čase, kdy přednáška probíhá.
Vzhledem k velkému zájmu a stále častěji se opakujícímu názoru, že by měl být program delší, jsme za zvýhodněnou cenu zavedli tzv. dvojprogramy, kdy děti / žáci tráví přednáškou, hrou i praktickou částí (kontaktem) se zvířátky dvojnásobný čas. Je na vás, zda zvolíte klasický program nebo dětem dopřejete dvojprogram.

S kterými zvířátky je možný kontakt?
Není to vždy stejné, ale obvykle jsou to králíci (rex) a morčata (US Teddy), různé druhy pískomilů a myší, pestrušky, krajta, agamy, chameleoni, bazilišci, želvy, různé druhy švábů, zlatohlávci, strašilky, mnohonožky atd. Úklid a příprava krmení probíhá obvykle u králíků a morčat, případně ostatních hlodavců nebo plazů.
Aby děti na kontakt nezapomněly, připravili jsme speciálně z tohoto důvodu několik pohlednic se zvířátky Ekocentra (bazilišek, agama, chameleon, bodlinatka) - všechny jsou k dispozici v obchodu se suvenýry.


1) Choulení

Klíčová slova: úkryt, zimní spánek, choulení

Čas: ~60 min. (dvojprogram ~120 min.)
Cena: 20,- Kč (dvojprogram 35 ,- Kč) / dítě, pedagogický doprovod za symbolickou korunu

Naším cílem je především motivace dětí k silnému prožitku. Víte, kde se ukrývá želva čtyřprstá? Jaký materiál a nástroje potřebují zvířata, aby si postavila úkryt? Proč je důležitý zimní spánek? Nabízíme Vám také neopakovatelné zprostředkování doteků, něhy a poznání. Uvolnění vyvolané kontaktem a jeho přínos. Podpoříme smyslové vnímání netradiční hrou či pracovní činností. Pocit domova potřebujeme nejen my lidé! Především však nabízíme možnost pozorovat, zkoumat, chápat, hrát si či pečovat…

Doprovodná činnost: Pracovní činnost – Domky z přírodních materiálů NEBO Akce - ekohra – Choulení a domky 


2) Kabátek

Klíčová slova: chlupy, peří, šupiny, péče, kontakt, smysly

Čas: ~60 min. (dvojprogram ~120 min.)
Cena: 20,- Kč (dvojprogram 35,- Kč) / dítě, pedagogický doprovod za symbolickou korunu

Naším cílem je umocnění haptického vnímání. Dotkneš se krásy  ptačího peří či lamí vlny. Pohladíš si agamu a jiná zvířata z terárii.  Tvarové, povrchové či strukturální rozdíly v dětech vyvolávají představivost. Aktivním vnímáním posuzují rozdíly. Zjistíš, jestli mají ryby letokruhy nebo proč má sovice "ponožky". Odlehčenost a spontánnost výkladu podporuje otázky, objevování či bádání. Především však nabízíme možnost pozorovat, zkoumat, chápat, hrát si či pečovat…

Doprovodná činnost: Pracovní činnost – pracovní listy / detaily NEBO Akce - ekohra – Poznej


3) Neruš mě nebo tě vystraším!

Klíčová slova: mimika - tvář, maskování - mimikry, výstražné zbarvení, nálada, pozorování a trpělivost

Čas: ~60 min. (dvojprogram ~120 min.)
Cena: 20,- Kč (dvojprogram 35,- Kč) / dítě, pedagogický doprovod za symbolickou korunu

Naším cílem je vzbudit v dětech zvědavost a aktivitu podněcující jejich fantazii. Viděl jsi někdy hmyzí duchy?  Víš, kdo se na nás dívá falešnýma očima? Děti jsou osloveni tématem, které ponechává prostor. Je však důležité podněcovat k ohleduplnosti k životnímu prostředí a jeho uchování. Soustředíme se na láskyplné a procítěné haptické vnímání a empatii. Především však nabízíme možnost pozorovat, zkoumat, chápat, hrát si či pečovat…

Doprovodná činnost: Pracovní činnost – pracovní listy / schovat se NEBO Akce - ekohra – Jeho tvář / pantomima


4) Odkud jsme?

Klíčová slova: prostředí pro život, roztomilost, aktuální výstava, domestikace

Čas: ~60 min. (dvojprogram ~120 min.)
Cena: 20,- Kč (dvojprogram 35,- Kč) / dítě, pedagogický doprovod za symbolickou korunu

Naším cílem je poznávání a prožívání tajemství přirozených životních podmínek živočichů. Povíme si odkud je pestrý klaun či kde má poletovat zářivá araginta.  Že pestře zbarvené a roztomilé zvíře není předurčeno žít nesvobodně. A víte odkud pochází morče? Pochopíme jejich osobitost a přiblížíme se životu divoce žijících zvířat, tak i zvířat domestikovaných- navazuje na aktuální výstavu. Smyslové vnímání podpoříme kontaktními výběhy. Pohodu navodíme spontánní  ekohrou  či zajímavou pracovní činností. Dopřejme zvířatům příjemný a plnohodnotný život. Především však nabízíme možnost pozorovat, zkoumat, chápat, hrát si či pečovat…

Doprovodná činnost: Pracovní činnost – pracovní listy / mazlíček NEBO Akce - ekohra – oblékání do prostředí


5) Rozhlédni se kolem sebe

Klíčová slova: zvířata ze zahrady, park

Čas: ~60 min. (dvojprogram ~120 min.)
Cena: 20,- Kč (dvojprogram 35,- Kč) / dítě, pedagogický doprovod za symbolickou korunu

Naším cílem je uvědomění si, kteří živočichové žijí v našem blízkém okolí. Na zahradě, v parku, na školním pozemku? Čím jsou tito živočichové typičtí, jak nám prospívají, jak můžeme pomoci my jim (ježek, ropucha, ještěrka, užovka, krtek, kuna). Jejich porovnání s exotickými příbuznými v Envirocentru. Jak přilákat ptáky, motýly a užitečný hmyz. Především však nabízíme možnost pozorovat, chápat, hrát si či pečovat…

Doprovodná činnost: Pracovní činnost - Pracovní listy / návod na výrobu domečku pro čmeláky a hmyzího hotelu.


6) Ptačí pohádky

Klíčová slova: ptačí hrdina, ptačí pohádky, vlaštovka, čáp, havran, sojka, krkavec, puštík, kos, sova, labuť

Čas: ~60 min. (dvojprogram ~120 min.)
Cena: 20,- Kč (dvojprogram 35,- Kč) / dítě, pedagogický doprovod za symbolickou korunu

Naším cílem je vtáhnutí dětí do pohádkové fantazie. Znáte pohádky O Krtkovi, Malou čarodějnici, Krkonošské pohádky, Sedmero krkavců, Tři oříšky pro Popelku, Kosí bratry, Harryho Pottera, Ošklivé káčátko a další. Jistě tedy víte, že mezi hrdiny příběhů patří i ptáci. A o nich si blíže popovídáme. Některé z nich můžete vidět i v naší Zoo. Především však nabízíme možnost pozorovat, zkoumat, chápat, hrát si či pečovat…

Doprovodná činnost: Pracovní činnost - pracovní listy / ptačí hrdina 7) Za zvířátky do Afriky

Klíčová slova: Afrika, Madagaskar, lemur, gepard, krajta, myš páskovaná, bodlinatka, ježek bělobřichý

Čas: ~60 min. (dvojprogram ~120 min.)
Cena: 20,- Kč (dvojprogram 35,- Kč) / dítě, pedagogický doprovod za symbolickou korunu

Naším cílem je seznámit děti s přírodními krajinami a nejznámějšími zvířaty Afriky. Proč má zebra pruhy? Proč má žirafa dlouhý krk? Proč se surikata ráno točí ke slunci?  Odkryjeme další zajímavosti a blíže děti seznámíme s africkými zvířaty naší ZOO. Především však nabízíme možnost pozorovat, zkoumat, chápat, hrát si či pečovat…

Doprovodná činnost: Pracovní činnost - pracovní listy / Afrika.


V případě zájmu o některý z výukových programů kontaktujte našeho lektora a domluvte si termín.
V mailu prosím uvádějte:
1) název školky (a město, není-li obsaženo v názvu)
2) věkovou skupinu dětí
3) počet žáků
- skupiny nad 30 dětí je třeba rozdělit do menších - výuka pak dle možností probíhá buď paralelně (část dětí má teoretickou výuku v učebně, druhá část praktickou v ekocentru mezi zvířátky a potom naopak), anebo postupně (část dětí má výuku a část je na dětském hřišti nebo v zoo a poté se to prohodí).
4) termín, o který máte zájem - včetně času od do (na každou přednášku počítejte cca 1 hodinu). Volné termíny si můžete ověřit na stránce termínů přednášek.
5) Název výukového programu, o který máte zájem a zda program, či dvojprogram. Nemůžete-li se rozhodnout, zeptejte se naší lektorky, ráda vám poradí o který program je největší zájem. Neuvádějte "kontaktní program" - všechny programy jsou z poloviny kontaktní!
6) případně telefonický kontakt, pro snadnější domluvu

Možné je domluvit i oběd, svačinu, nebo třeba jen čaj apod. - v případě zájmu volejte 721 628 125 nebo svůj požadavek sdělte lektorce při objednávání výukového programu, ta jej předá dál a následně se vám ozve pracovnice občerstvení, aby s vámi domluvila podrobnosti.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:
Prosíme přijíždějte na přednášky včas, nejlépe s mírným předstihem - přijedete-li později, musí škola / školka, která má program po vás zbytečně čekat!!! Pakliže nebude tato škola / školka ochotná počkat o chvíli déle, zbytečně si zkrátíte program o vaše zpoždění.

Pokud plánujete např. svačinu před, či po programu, uvádějte ze stejného důvodu, jen čas výukového programu - na svačinu si plánujte extra čas. Přednáška nemůže začínat půlhodinovou svačinou - blokuje to následný program jak škol, či školek, tak zaměstnanců.

Děkujeme za pochopení.

ZOO plná zážitků
По-русски Deutsch По-русски
Poslat email Homepage
Zoo Chleby