O adopci

Stali byste se rádi adoptivními rodiči některých z našich zvířat? Chcete podat pomocnou ruku, ale nevíte jak na to?

Co je adopce zvířat

Adopce je dobrovolný příspěvek či peněžní dar zoologické zahradě, který slouží jako pomoc k financování chovu a krmení konkrétního daného zvířete. Dárce se tak stává symbolickým adptivním rodičem zvířatem, na což mu zoo vystaví adopční listinu atd.

Trochu jiný model adopce

V naprosté většině zoo je adopce zvířat limitována jedním rokem. Roční adopční částky jsou pevně danné a potenciální adoptivní rodič musí zaplatit celou částku nebo si vybrat provozně levnější zvíře. V minulosti byl tento obecný model i v naší zoo, nicméně jsme se rozhodli jej obměnit...

Co nás k tomu vedlo? Přicházelo poměrně dost návštěvníků, které chtěli adoptovat nějaké zvíře, ale nižší částkou než byla pro adopci určená. Abychom vyšli návštěvníkům vstříc (a také z vděčnosti), řešili jsme takové situace sponzorstvím, což však nebylo zcela nejlepší řešení. Nyní jsme roční adopční částky přepočítali na měsíční a celou adopci zřídili na libovolný počet měsíců. Tím mají všichni možnost se stát adoptivním rodičem jakéhokoli zvířete (ačkoli na kratší dobu) a nemusí tedy volit jiný druh (který původně nechtěli).

Jediné omezení, které tedy nyní existuje, je minimální částka – ta musí být alespoň 500 Kč. Nižší částky již neefektivní (vzhledem k ceně poštovného, tisku a zhotovení adopčních listin a cedulek atd.). Z toho důvodu lze některá zvířata adoptovat třeba jen na jeden měsíc, jiná je třeba adoptovat na delší období (např. u většiny bezobratlých je nejkratší doba 17 měsíců).

Jak to funguje?

Velmi snadno – stačí si na internetu nebo přímo v zoo vybrat zvíře, jehož adoptivním rodičem se chcete stát. Na internetu je seznam zvířat k adopci na samostatné stránce a obsahuje odkazy na stránky všech jednotlivých zvířat. Na stránce adopční listy si pak můžete vybrat adopční list, který se Vám nejvíce zamlouvá. Kromě adopčního listu bude Vaše jméno uvedeno na adopční cedulce u expozice zvířete a taktéž na našich internetových stránkách – přímo na stránce konkrétního zvířete a zároveň na stránce sponzoři (kromě jména může být uveden také odkaz na stránky Vaší firmy, školy aj.).

Adopce jako dar

Ano, adopce může být i zajímavým dárkem např. pro vaše blízké. Vše je zcela shodné s běžnou adopcí, jen je třeba ve formuláři (viz níže), uvést kromě vašich oficiálních údajů (coby plátce) i jméno, město a případně internetový odkaz toho, komu chcete adopci darovat. V takovém případě je darovací smlouva vystavena na jméno plátce, ovšem adopční list, cedulka a internetový záznam je naopak na Vámi uvedené jméno, tedy na jméno osoby, které adopci darujete.

Jak postupovat?

Bohužel je na adopční poplatek ze zákona nutné uzavřít darovací smlouvu, což celý proces poněkud komplikuje, přesto jsme připravili poměrně snadný způsob sponzorství:
1) stáhněte si formulář s darovací smlouvou v PDF a vyplňte několik kolonek (je to velmi snadné - polovina formuláře se vyplní automaticky sama)
2) vyplněný PDF soubor 2x vytiskněte a podepište (v kolonce podpis dárce úplně na konci)
3) odešlete obě podepsaná vyhotovení na adresu ZOO Chleby, k rukám Karoliny Dufkové
4) uhraďte patřičnou částku (bankovním převodem, složenkou nebo hotově - údaje jsou uvedené v PDF souboru)
5) následně Vám poštou přijde adopční list a také jedno vyhotovení smlouvy (s podpisem a razítkem zoo)
6) poté bude adopční cedulka s Vaším jménem umístěna u vybraného zvířate a taktéž Vaše jméno zapsáno mezi sponzory na internetové stránky

V případě jakýchkoli dotazů, či nejasností, nás, prosím, kontaktujte e-mailem nebo telefonicky na 702 186 910.

Jiná možnost je vyřídit vše osobně při návštěvě zoo - sdělíte nám vaše požadavky a údaje (které se vyplňují ve výše uvedeném PDF souboru) a spolu vyplníme a vzájemně podepíšeme sponzorskou smlouvu. Platbu lze provést hotově.

Sponzorství

Možnost sponzorství, kterou jsme pro vás na četná přání připravili, je jiná obdoba adopce, netýká se však živých zvířat, nýbrž našich soch vyhubených druhů a domorodých lidí – přečtěte si více i o této možnosti.

Předem všem děkujeme za ochotu i štědrost.

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby