Koza holandská zakrslá

Capra aegagrus hircus - Pygmy Holland

English name Holland pygmy goat    Deutche name Holländische Zwergziege    Russian name Голландская низкорослая коза   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: Savci (Mammalia)
Infratřída: Placentálové (Placentalia)
Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád: Přežvýkaví (Ruminantia)
Čeleď: Turovití (Bovidae)
Podčeleď: Kozy a ovce (Caprinae)

Rozměry

výška v kohoutku u kozy 45 - 55 cm, u kozla 50 - 60 cm, váha kozy je do 25 kg, kozla do 40 kg

Popis

Oficiální název zní koza zakrslá holandského typu, běžněji se však užívá holandská zakrslá koza a jde o trpasličí plemeno kozy domácí, které se do Evropy rozšířilo z Nizozemska ačkoli odsud nepochází. Je řazeno mezi masná plemena a v poslední době je velmi oblíbené především kvůli svým malým rozměrům a vhodnosti k dětem.

Zajímavosti

— ačkoli se koza nazývá holandská zakrslá, její kořeny jsou v Africe - někdy asi v 60. letech 20. století byly z Afriky ve velkém množství dovezeny do Holandska na krmení šelem v zoo, jenže během chviličky si získaly ohromnou popularitu mezi návštěvníky, především mezi dětmi a položily tak základ chovu - nejdříve v Holandsku, záhy i v Belgii. Později byly vypracovány standardy plemene. Dnes jej však mnozí jako plemeno neuznávají a označují ji pouze jako kozu zakrslou (tedy africkou).
— v Nizozemí se rozlišují dvě kategorie - kozy s průkazem, které odpovídají psaným standardům a kozy, které naopak standardy nesplňují (zjednodušeně řečeno nejsou holandskými zakrslými kozami). Právě ta nestandardní se ve velkém vozí za hranice a je jich též plné Česko. Proto málokterá holandská zakrslá koza u nás je skutečně holandská zakrslá koza. Ty pravé mají papíry, rodokmen a stojí 5 a více tisíc kč, ty druhé jsou 10x levnější (a často mají příměs krve koz kamerunských). Kvůli běžným podvodům se však i ty obyčejné prodávají za vysoké částky jako zaručené holandské zakrslé (kterých je však u nás zoufale málo). 
— často se uvádí, že čím jsou kozičky menší, tím jsou vzácnější a dražší... Opak je pravdou - zakrslá koza má standardem dané maximální i minimální rozměry, je-li menší, pak obvykle v důsledku nějaké deformace či degenarace.

Způsob života

Chová se obvykle ve stádech či menších skupinách, ale nezřídka i jednotlivě (jako domácí mazliček, který se naučí i chodit na vodítku) - ve výběhu, či na volné pastvě. Jsou přítulné a nenáročné a proto velmi oblíbené dětmi (nepříjemný může být občas jen kozel a to vůči ostatním kozlům).

Rozmnožování

Březost trvá 145 - 155 dní. Pohlavní dospělost kozlů je již ve 3 měsících.

Mláďata

Obvykle 2 - 3 (někdy jen jedno nebo naopak 4). První dva měsíce sají kůzlata mléko, poté začínají příjmat pevnou potravu.

Potrava

tráva, seno, jádro, ovoce, zelenina, tvrdé pečivo, granulované směsi

Dožívá se

10 - 14 let

Výskyt

zakrslá koza je domácí zvíře pocházející z Kamerunu, do Evropy (a do USA a dalších zemí) se dostala přes Nizozemsko jako zakrslá koza holandského typu

Zvuky

méééée - 0:03
me-e-e-e-é - 0:08
mé-mé-mé - 0:05
stupňované mečení - 0:04
mladé kůzle - 0:01
starší kůzle - 0:01

Sponzoři

Cena adopce: 250 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

jméno a příjmení / firma město počet zvířat
Franče Emil Praha 1 ks
Hlavatá Rozárka Břežany 1 ks
Kadeřábková Jana Říčany 1 ks
Krušinová Eliška Zábrdovice 1 ks
Mrázkovi Stanislav a Vlastimil Nymburk 1 ks
Obrdlík Jája Praha 1 ks
Sodomková Zuzana Praha 1 ks
Zahrádkovi Ála a Vladimír Praha 1 ks
Závůrka Roman Praha 1 ks

 

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby