Kontaktní program v Ekocentru

Kontakt se zvířaty v zoo je pochopitelně omezen jen na několik málo druhů nebo kusů především domácích zvířat. Divoké druhy pro kontakt nebývají buď vhodné nebo bezpečné. A ani to, že ke zvířeti chodí ošetřovatel, neznamená, že tam může vstoupit kdokoli. Zvířata jsou na svého ošetřovatele zvyklá. Nastoupí-li nový, trvá u některých zvířat i několik měsíců, než si na nového ošetřovatele zvyknou, než k nim začne chodit do výběhu nebo do klece.
Mluvíme-li o bezpečnosti, pak nemluvíme rozhodně jen o riziku napadení nebo ublížení zvířetem. Přinejmenším srovnatelné nebezpečí představuje riziko přenosu infekcí... V tomto případě to však platí především z člověka na zvíře. Ne, že by to nebylo možné obráceně, ale lidské nemoci jsou pro mnohá zvířata mnohem vážnější (např. i rýma nebo kašel pro primáty).

Zřejmě proto, že jsou možnosti kontaktu se zvířaty tak omezené, je o kontaktní programy (jakékoli) opravdu enormní zájem. Tak velký, že musí být počet chtě, nechtě regulovaný. Což lze jedině striktním vymezením času nebo cenou. Kontaktní program Ekocentra je v tomto ohledu vhodnější variantou. Kontakt zvířatům nevadí a je jich mnoho, takže se kontakt s každým jedním zkracuje. Kontakt s hadem nebo jiným terarijním zvířetem je mnohem menším zásahem do jeho denního režimu, než je tomu třeba u velkých savců. Podstatné je, že tento program může absolvat nejen jednotlivec nebo dvojice, ale i menší skupinka, a to bez jakéhokoli omezení nebo znehodnocení zážitku. Tím se stává i cena přijatelnější.

Kontaktní program v Ekocentru je sám o sobě neopakovatelným zážitkem, tím, že je určen i pro rodiny nebo skupinky je obyčejný zážitek ještě povýšen, neboť jak známo, sdílený zážitek je vždy silnější...


Pro koho je zážitek určen? Jaká jsou omezení?

Pro každého, kdo má rád zvířata nebo se rozhodl překonat sám sebe a dotknout se zvířat jako je had, šváb nebo pod. Program je určen skutečně zcela pro kohokoli - bez rozdílu věku, pohlaví nebo siálního původu. Omezení nejsou de facto žádná, kromě případné alergie na srst zvířat nebo pod.
Kontaktníé program lze zakoupit též jako dárek pro někoho - pro jednotlivce, rodinu nebo i skupinu (např. pracovní kolektiv).


Jak dlouho kontaktní program trvá?

cca 20 - 40 minut, v závislosti na velikosti skupiny


Co je součástí programu? 

hlavní součástí je pochopitelně kontakt se zvířaty Ekocentra a povídání o nich. Možná je, dle zájmu, i prohlídka zázemí (přípravna, odchovna krmného hmyzu a hlodavců, učebna).
Každý účastník obdrží na památku magnet s nápisem "Kontaktní program Zoo Chleby".


S jakými zvířaty je možný kontakt?

je jich mnoho a ne vždycky musí jít o tatáž zvířata. Jednak se skladba čas od času mění a jednak nejsou ke kontaktu způsobilá vždy všechna zvířátka (můžou mít zrovna čerstvé potomstvo, nemají náladu, léčí se, hadi se třeba zrovna svlékají...). 
Obecně lze říci, že jde hlavně o plazy (chameleon, agama, bazilišek, gekon, hadi, želvy...), hlodavci (králík, morče, několik druhů pískomilů, myší, pestruška...) a bezobratlí (několik druhů strašilek, pakobylek a švábů, zlatohlávek, mnohonožka...). V případě zájmu třeba i krmný hmyz (moučné červy, cvrčci, sarančata).
Kontakt probíhá buď přímo stylem z ruky do ruky nebo na tzv. kontaktním stole (stůl, který má na hraně celé desky kolem dokola nízkou skleněnou zábranu).


Kdy je možné kontaktní program absolvovat?

Kdykoli ve všední den během celého kalendářního roku a to včetně zimy (vše se odehrává ve vnitřním vytápěném prostoru). Termín (den a čas) je nutné domluvit předem s naším pracovníkem (viz. níže).


Kolik tento kontaktní program stojí?

pro jednotlivce: 800 Kč
pro dvojici: 1400 Kč
pro rodinu (2 dospělí + 1 - 2 děti): 2200 Kč
pro malou skupinku (do 5 lidí): 2500 Kč
pro střední skupinku (do 10 lidí): 3000 Kč
pro větší skupinku (do 15 lidí): 3800 Kč
Ve všech případech samozřejmě plus běžné vstupné, podle skutečného počtu a složení skupiny (děti, dospělí, důchdci...).


Jak dlouho předem musím kontaktní program objednat?

program lze zakoupit kdykoli, termín jeho absolvování je nutné domluvit 2 týdny předem, výjimečně i méně (podle aktuální obsazenosti). Každý zakoupený program musí být fyzicky realizován do jednoho roku od jeho nákupu.


Jak kontaktní program v Ekocentru objednat?

1) objednejte si Kontaktní program v Ekocentru e-mailem na
2) nezapomeňte uvést o jakou variantu máte zájem - zda pro jednotlivce, dvojici, rodinu, malou, střední nebo větší skupinku (lépe uvést i přesný počet dětí, dospělých atd.)
3) uveďte také požadovaný termín, pokud jej víte. Pokud termín ještě nevíte, nebo zážitek chcete někomu darovat, uveďte, že termín domluvíte později
4) uveďte vaše kontaktní údaje a pokud zážitek někomu darujete, tak i nacionále obdarovaného, tj. účastníka zážitkového programu (jméno, adresa, telefon, e-mail; v případě skupiny stačí jedno jméno nebo lépe název kolektivu a kontakt na jednoho člena)
5) následně se s vámi spojí naše lektorka, aby domluvila pevný termín realizace, zároveň vám odešle platební informace
6) po zaplacení příslušné částky obdržíte poukaz na Kontaktní program v Ekocentru (bez jména - certifikát se jménem, tj. certifikát o absolvování obdrží účastník v místě)

ZOO plná zážitků
По-русски Deutsch По-русски
Poslat email Homepage
Zoo Chleby