Akvarijní rybičky

Pohled na ně tě jistě uklidní. Jsou hezky barevné. Vybrat si můžeš z mnoha druhů , hlavní rozdělení je na sladkovodní a mořské. Zařídit jim akvárium může být velmi snadné i docela složité, ale když už máš hotovo, nemusíš rybičkám věnovat příliš času.
Vhodné akvárium může být ale i drahé. Je tedy nejlepší, abys si nechal poradit a zjistil si o rybkách co nejvíce informací. Různé druhy rybek potřebují různá prostředí, různou teplotu, kyselost a slanost vody, jiná osvětlení, proto se snaž vybrat takové, aby spolu mohly být na jednom místě a ty jsi se zvládl o ně dobře postarat.
Nejvíce času Ti zabere pravidelné čištění akvária a výměna vody.

Co potřebují?

Akvárium, které jim bude vyhovovat (jistě Ti poradí v obchodě při nákupu), se stále regulovatelnou teplotou, teploměrem a termostatem. Alespoň jednu stranu jim zakryj a umísti ho bokem k oknu, aby na něj dopadalo denní světlo (ne přímé slunce). Pokud to tak nejde, pořiď jim silné umělé osvětlení, které jim necháš na 12-14 hodin denně zapnuté. Nezapomeň, že se potřeba světla mění druh od druhu ryby.  Kup také filtr k zachycení nečistot a vzduchovou pumpičku, aby měly stále čistou a okysličenou vodu.
Aby rybky měly místo pro tření, jedení a k schování, umísti jim dovnitř vodní rostliny. Jsou dobré i proto, že produkují kyslík. Na dno se hodí kamínky a písek.

Správnou stravu. Která je nejlepší pro Tvou rybku, si včas zjisti, některé totiž mohou být docela náročné.

I v době, kdy třeba odjedeš na prázdniny, zajisti rybkám péči. Už před koupí se na tom domluv s rodiči, zeptej se jich, jestli jim to jednou za čas nebude vadit.

Správný výběr

Hlavní je, aby spolu rybičky mohly žít v jednom akváriu. Někdy se nesnesou ani dvě dospělé ryby stejného druhu, pomalým a klidným vadí ty rychlé. Je proto lepší, poradit se přímo v obchodě, nebo s veterinářem. Chceš-li mít v akváriu živo, vyber si rybky podle toho, ve které hloubce žijí a vezmi si nějaké na dno, do střední hloubky a na hladinu. Akvárium ale nepřeplň.

Rozmnožování

Většina ryb naklade vajíčka, která se oplodní mimo jejich těla. Dojde k tomu spojením s mlíčím – rybím spermatem. Doba líhnutí trvá několik dnů až měsíců podle druhu. Některé druhy se ale rodí živé, protože k oplodnění vajíček dojde v těle rybky (živorodé).

Zacházení s rybkami

Lze jim velmi snadno ublížit, proto se k nim chovej citlivě a pozorně. Chytej je pouze pomocí síťky a pravidelně kontroluj, zda mají vyhovující prostředí pro život.

Kdy jít k veterináři

Bílé skvrny

Jsou způsobené parazity. Poraď se s veterinářem a kup správné léky, poté ošetři celé akvárium.

Plísňová onemocnění

Jsou to bílé povlaky nebo chomáčky okolo těla rybky. Můžeš to léčit přidáním léků proti plísním do vody akvária. Rybky by Ti jinak mohly i uhynout.

Infekční vodnatelnost

Rybce odstávají šupiny a má zvětšené bříško. Protože jde o velmi nakažlivé onemocnění, odděl okamžitě rybičku od ostatních a zajdi s ní k veterináři.

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby