Mateřské školky

Jak je zoo připravená na MŠ

Každá zoologická zahrada je pro děti z mateřských škol neopakovatelným zážitkem, nejinak je to i s naší zoo. Těší se velké popularitě a oblibě nejmenších, k čemuž je výborně přizpůsobená. Je z větší části kontaktní, vládne tu přátelská až rodinná atmosféra pohodového českého venkova, děti se mohou pohybovat do jisté míry sami, přičemž jsou stále nadohled a neztratí se.

Mendelovo ekocentrum
V květnu 2014 zoo otevřela také nové moderní ekocentrum, kde jsou učebny či posluchárny, sociální zařízení, občerstvení, ale hlavně, kde jsou organizovány různé akce a přednášky na téma životní prostředí, ekologie apod. Jsou pro všechny, ale hlavní zaměření je právě na děti a školní mládež.

Výukové programy
Programy jsou navrženy tak, aby přiměřeně hravou formou předaly povědomí o okolním světě. O světě a vzájemném soužití. Je brán velký zřetel na respektování potřeb druhých a prožitek dítěte. Naše kontaktní rodinné prostředí a pestrá paleta zákoutí s faunou a florou naší ZOO děti velmi obohatí.
Pro MŠ máme připraveny tyto programy:
1) Kabátek
2) Rozhlédni se kolem sebe
3) Hladový jako vlk
4) Za zvířátky do Afriky
viz. Popis jednotlivých výukových programů pro MŠ

Komentovaná prohlídka
Speciálním programem je komentovaná prohlídka zoo, která si již dávno získala množstsví příznivců napříč generacemi. Poutavý, výchovně vzdělávací výklad je podáván zábavnou, hravou či soutěžní formou a uzpůsoben na míru každě věkové skupině. Tyto přednášky jsou však natolik žádané, že jsme schopni jen s obtížemi kapacitně uspokojit poptávku. Proto je nezbytné objednat se a domluvit termín s dostatečným předstihem. 

​Prohlídku lze absolvovat ve staré i nové části zoo, nová část zoo je pro použití kontaktních zvířat vhodná pro mladší (MŠ) děti. Více informací naleznete zde https://www.zoochleby.cz/koment-prohlidky-6305/.
Způsob objednání komentované prohlídky najdete na stránce kontakt.

Kontaktní výběhy
V zoo je i několik kontaktních výběhů - děti mohou vlézt k morčátkům, želvám nebo kozičkám a všechna ta zvířátka si pohladit (kozičky můžou i krmit, ovšem jen speciálním nekalorickým krmivem, které se za symbolických 10 Kč prodává v pokladně zoo).

Kolekce betonových soch vyhubených zvířat
Velmi ojedinělá je v naší zoo kolekce betonových vyhubených zvířat. Žádní dinosauři, ale zvířáta, která jsme vyhubili mi lidé během posledních pár set let (některá dokonce v posledním desetiletí). Tato kolekce je tak ojedinělá, že ji nenajdete nikde jinde v republice a v takovém rozsahu ani v Evropě a dost možná ani na světě. Děti ze školky tomuto problému ještě nerozumí, přesto jsou pro ně sochy neodolatelným lákadlem. Je sice zakázáno lézt na ně, ale focení bezprostředně u soch je dovoleno, čehož hojně využívají jak školy, tak školky – fotí se skupinově i jednotlivě u pratura, u zeber, u doda, u tučňáků atd. Navíc je sbírka vyhubených zvířat doplněná i o několik soch domorodých lidí a tak je možné zvěčnit se např. s nejstarším člověkem planety – s Křovákem.

Dětské hřiště
Od května 2014 můžeme (nejen) dětem z mateřských školek nabídnout kupu zábavy a herních aktivit na našem novém hřišti, které patří mezi absolutně nejkrásnější a největší, jaké lze v českých zoo najít. Jsou zde příležitosti pro všechny dětské věkové kategorie a tak si i naši nejmenší najdou to své a dosyta se vydovádí.

Praktické informace

Cena přednášky je velmi symbolická, přičemž doprovod je za symbolickou korunu (viz. vstupné) a parkoviště máme i pro autobusy. V létě jsou v zoo v provozu dva kiosky a jedno větší bčerstvení s venkovním posezením, celoročně (mimo sezónu obvykle jen o víkendech) lze v pokladně zakoupit nápoje a mražené výrobky a také množství suvenýrů, propagačních materiálů atd.

Co máme pro MŠ na internetu

Ke stažení
Na těchto stránkách si mohou pedagogičtí pracovníci zdarma stáhnout několik omalovánek, které stačí v libovolném množství vytisknout z PDF souboru a pak už jen ořezat pastelky (viz. stránka ke stažení).

Karty zvířat
V sekci Naše zvířata jsou uvedena všechna naše zvířátka. O každém je zde spousta informací a zajímavostí a všechny roztříděné podle jednotlivých témat (popis, rozměry, výskyt, mláďata...) - paní učitelka tak může dětem přečíst nebo převyprávět mnoho o okaždém zvířátku - buď ve školce nebo přímo při návštěvě zoo - s pomocí tabletu (v zoo je Wi-Fi). U většiny zvířátek jsou také krásné fotky a kromě ryb je na každé stránce i zvuk zvířátka - někdy jen jeden, ale většinou hned několik různých zvuků.

Okénko básníka
Vytvořili jsme také jednu velmi speciální stránku s názvem Okénko básníka, kde je mnoho roztomilých básniček a říkadel, pohádka, fejetonky atd. - vše o zvířátkách a vše od současného českého básníka a spisovatele, nymburského rodáka a velkého příznivce naší zoo Jiřího Tepera.

Těšíme se na Vaši návštěvu a přejeme spoustu příjemných zážitků.

VÍKENDY VSTUPNÉ JEN PŘEDEM ONLINE

NEDĚLE 9/5 - zoo se vyprazdňuje, návštěva možná, vstupenky na místě.

všední dny bez omezení, vstupenky na místě

každý den 9-18

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby