Klaun očkatý

Amphiprion ocellaris

English name Clown anemonefish (Ocellaris clownfish , False percula clownfish, Common clownfish)    Deutche name Falscher Clownfisch (Orangeringel-Anemonenfisch)    Russian name Анемоновая рыба   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Ryby kostnaté (Osteichthyes)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád: Kostnatí (Teleostei)
Řád: Ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: Sapínovití (Pomacentridae)

Rozměry

8 - 11 cm

Popis

Korálová rybka, která je velmi populární jak mezi akvaristy, tak mezi dětmi, díky pohádce "Hledá se Nemo". Má oranžové tělo se třemi silnými bílými svislými pruhy a černě lemované ploutve. U australského Darwinu žije i černá melanistická forma.

Zajímavosti

— není imunní vůči požahání od mořských sasanek, je však obalen speciálním slizem, který mu poskytuje ochranu. S tímto slizem se ryba nerodí, musí si jej "uměle vytvořit". Probíhá to tak, že ryba proplouvá těsně okolo sasanky a tře břicho a ploutve o špičky chapadel, tím si postupně vytváří ochrannou vrstvu slizu. Obdobně sameček otírá chapadla sasanek o vajíčka, aby ihned po vylíhnutí byl plůdek schopen života v sasance. Vylíhlé rybky musí sasanku opustit a hledají si novou, kde musí proces tvorby slizu opakovat.
— navzdory pohádce "Hledá se Nemo" o hodné a mírumilovné rybičce, jsou klauni v podstatě smrtonosnými rybami pro mnohé další menší druhy - lákají je na sebe k sasánkám, aby je sasanky mohly pozřít - vlastně dohazují zabijáckým sasankám živou kořist
— je tzv. postupný hermafrodit - má sice aktuálně jen jedno pohlaví, ale během života jej mění - všichni klauni se rodí jako samci, ale někteří se později mění na samice (obvykle po úhynu družky)
— klauni nejsou ohroženým druhem, ale po uvedení kreslené pohádky o Nemovi, výrazně stoupla poptávka po těchto rybách, což vedlo k prudkému poklesu stavů v některých lokalitách

Způsob života

Žije v symbióze s mořskými sasankami - sasanky rybě poskytují bezpečí mezi svými chapadly a klauni jim naoplátku lákají ostatní ryby. Je teritoriální a své teritorium obývá v páru, kde je dominantní vždy samice nebo v malém harému o jedné dominantní samici a více samcích. Když samice pojde a sameček chce být dominantní, musí změnit pohlaví (což se u klaunů i některých dalších ryb stává).

Rozmnožování

Tře se během celého roku, nejčastěji však při úplňku. Rozmnožují se v párech uvnitř chapadel sasanek nebo poblíž. Sameček připraví hnízdo a samička do něj nalepí 500 - 1500 oranžovožlutých jiker. Sameček jikry ochraňuje, okysličuje a také požírá neoplozená nebo plísní napadená vajíčka. Podle péče o jikry samička pozná, zda je sameček dobrým otcem, pokud ne, vyžene ho ze sasanky. V průběhu života se z některých největších samců stávají samice.

Mláďata

Plůdek se líhne po 6 - 8 dnech. Mladí klauni se volně potulují vodou a zoufale hledají sasanku, do které by se nastěhovali, což ovšem není vůbec jednoduché - těch vhodných a volných moc není. Dokud si nanajdou sasanku, jsou absolutně bezbraní a tedy velmi často kořistí predátorů.

Potrava

zooplankton, řasy

Dožívá se

v akváriích okolo 12 let, v přírodě i mnohem déle (jsou považováni za dlouhověké ryby)

Výskyt

Tichý a Indický oceán v oblasti ostrovů mezi jihovýchodní Asií a Austrálií

Náš chov

Klauna očkatého v expozičních prostorách neuvidíte, v současné době je umístěn v zázemí.

Biotop

vnější korálové útesy nebo v chráněné laguny do 15 m hloubky

Sponzoři

Cena adopce: 60 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

 

Jméno a příjmení/firma Město
Popelkovi Nelinka a Tomášek Břežany I

 

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby