Karas stříbřitý

Carassius gibelio

English name Prussian carp    Deutche name Giebel    Russian name Серебряный карась   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Ryby kostnaté (Osteichthyes)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád: Kostnatí (Teleostei)
Řád: Máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: Kaprovití (Cyprinidae)

Rozměry

délka 10 - 40 cm, váha 2 - 2,5 kg

Popis

zdánlivě obyčejná kaprovitá ryba, ve skutečnosti však opředená množstvím záhad, s kterámi si vědci neustále lámou hlavu - geneticky je v jistém smyslu (počtem chromozomů) podobnější rostlinám než živočichům, je schopen nepohlavního rozmožování, jasné není ani jeho zařazení (donedávna byl poddruhem karase zlatého, dnes je považován za samostatný druh). Kromě přirozené stříbřité barvy existuje i několik barevných mutací.

Zajímavosti

— aktuálně je karas stříbřitý brán jako samostatný druh (Carassius gibelio), ale stále se pořádně neví jaké jsou taxonomické vztahy mezi mnohými karasy, zejména mezi dřívějšími taxony karas stříbřitý (Carassius auratus), karas zlatý (C. a. auratus) a karas středoevropský (C. a. gibelio)
— většina zvířat je tzv. diploidních (v každé buňce mají dvě sady chromozomů), karasi stříbrní jsou však často triploidní, tetraploidní nebo i polyploidní - mají tři, čtyři nebo více sad chromozomů v každé buňce (což je běžné u roslin, nikoli u živočichů)
— zahradní chov je oblíbený hlavně proto, že ryby výrazně snižují počet komárů (ve velkém požírají jejich larvy).

Způsob života

žije v hejnech především z vlastního druhu, ale je snášenlivý i vůči ostatním rybám. Má tendenci k přemnožování a proto v našich podmínkách postupně vytlačuje původního karase obecného.
Drží se spíše u dna, ale za teplých slunečních dnů se vyhřívá pod hladinou. Je velmi nenáročný a přežije i ve zhoršených podmínkách.

Rozmnožování

množí se vícekrát za sezónu, samice se vytírá na vodní rostliny. Pohlavní dospělost ve druhém roce. V Evropě se nejčastěji množí gynogeneticky - bez samce - bez oplození jiker, jen jejich aktivací, ke které dochází v přítomnosti mlíčí (spermií) jiných druhů kaprovitých ryb. Veškeré gynogenetické potomstvo jsou výhradně samice.

Mláďata

Plůdek je asi 6 mm dlouhý a ihned po vylíhnutí klesá k zemi (neumí plavat, protože má prázdný plynový měchýř). U dna zpracuje žloutkový váček a během týdne začne plavat.

Potrava

plankton, bezobratlí, rostlinné části, detrit

Dožívá se

5 - 10 let, výjimečně až 15 let

Výskyt

původně (zřejmě) Sibiř a sever Číny, vysazen však byl téměř v celé Evropě a části Asie (u nás je to invazivní druh, který vytlačuje karase obecného)

Biotop

rybníky případně pomalejší toky (nejlépe s bahnitým dnem nebo u bahnitých břehů), v Estonsku a Finsku i v brakických vodách. Přežije i ve vodě velmi chudé na kyslík, proto je častým chovancem zahradních jezírek

Sponzoři

Cena adopce: 50 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

jméno a příjmení / firma město datum do počet zvířat
       
       

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby