Domovy seniorů

Jak je zoo připravená na Domovy seniorů

Senioři, ač se to nezdá, jsou častými návštěvníky zoo – přichází nejen coby doprovod vnoučat, ale velmi často také organizovaně s Domovem seniorů. Rádi zde s nostalgií vzpomínají na své dětství a první vzrušující kontakty s exotickými zvířaty. Naše zoo se jim pokouší v rámci možností vyjít vstříc a i pro ně něco připravit. V zoo na ně čeká přátelská až rodinná atmosféra pohodového českého venkova, klid i množství odpočinkových a relaxačních míst – laviček i celých zákoutí. Příjemná je rozhodně také časově i fyzicky velmi snadno zvládnutelná prohlídková trasa.

Komentované prohlídky
Aktivity pro penzisty jsou z pochopitelných důvodů omezené, není příliš možností jak jim zpestřit program návštěvy v zoo, ale něco přece... Nejčastěji organizovaní penzisté využívají speciální program komentované prohlídky zoo, která si již dávno získala množství příznivců napříč generacemi. Poutavý, výchovně vzdělávací výklad je podáván zábavnou formou a uzpůsoben na míru každé věkové skupině, včetně seniorů. Bohužel však jsou tyto přednášky natolik žádané, že jsme schopni jen s obtížemi kapacitně uspokojit poptávku. Proto je nezbytné objednat se a domluvit termín s dostatečným předstihem.
Způsob objednání komentované prohlídky najdete na stránce kontakt.

Kolekce soch vyhubených zvířat
Velmi ojedinělá je v naší zoo kolekce betonových vyhubených zvířat. Žádní dinosauři, ale zvířata, která jsme vyhubili mi lidé během posledních pár set let (některá dokonce v posledním desetiletí). Tato kolekce je tak ojedinělá, že ji nenajdete nikde jinde v republice a v takovém rozsahu ani v Evropě a dost možná ani na světě. Všem návštěvníkům, včetně penzistů, umožňuje, v životní velikosti a na dotyk ruky, se seznámit s druhy, které nejen, že již nežijí, ale patří k velkým vzácnostem či raritám i ve světových muzeích. Každé z těchto vyhubených zvířat je samozřejmě opatřeno i svou jmenovkou a textem.
Je dovolené se soch dotýkat a fotografovat se s nimi, čehož je hojně využíváno všemi návštěvníky – fotí se zde děti i staříci, jednotlivci, rodiny i celé skupiny. Skupinově se u pratura, zeber, doda, tučňáků atd. zvěčňují hlavně školy, ale nebývá výjimkou ani domov seniorů. Krom toho jsou vyhubená zvířata doplněná i několika sochami domorodých lidí a tak je možné pořídit fotografii např. i s nejstarším člověkem planety – s Křovákem. Máte-li zájem, přečtěte si více o této kolekci soch vyhubených zvířat, včetně toho jak se zrodil nápad na její zhotovení nebo jak se sochy vyrábí.

Mendelovo ekocentrum


V květnu 2014 zoo otevřela také nové moderní ekocentrum, kde jsou učebny či posluchárny, sociální zařízení, občerstvení, ale hlavně, kde jsou organizovány různé akce a přednášky na téma životní prostředí, ekologie apod. Hlavní zaměření je samozřejmě na školní mládež, ale obecně nejsou dveře zavřené nikomu. I penzisté zde mohou strávit příjemné chvíle. Po dohodě je možné uspořádat i přednášku šitou na míru právě babičkám a dědečkům.

Kontaktní výběhy
Kontaktní výběhy slouží prioritně dětem, ale hlazení a krmení zvířat není odpíráno nikomu a tak je využíváno i staršími – mládeží, partnerskými páry, ale i důchodci. Přímý kontakt se zvířaty má blahodárné účinky na lidskou psychiku, není tedy podivné, že penzisté tak často krmí holuby a veverky v parcích nebo labutě na řekách a rybnících. Stejné je to i zde. Proč by mělo být divné, když senioři krmí zakrslé kozičky, má to na ně pozitivní vliv. V sezóně však bývá výběh zakrslých holandských koz v plné permanenci, což pro seniory není ideální situace, vhodnější je doba mimo hlavní sezónu. Nejlépe mimo jakékoli prázdniny – v tu dobu si mohou krmení a kontakt užít opravdu v klidu. Kozy je možné krmit dle libosti, ovšem výhradně speciálním nekalorickým krmivem, které se za symbolických 10 Kč prodává v pokladně zoo.

Adopce
Mnozí seniorů také podporuje naší zoo prostřednictvím adopce zvířat. Vyberou si některé z našich zvířat a to pak adoptují, buď pro sebe, pro Domov seniorů nebo nejčastěji pro vnoučata. Adoptivní rodič obdrží adopční listinu, je uveden na internetových stránkách a má svou cedulku na výběhu či kleci adoptovaného zvířátka. Kromě adopce je obdobným způsobem možné také sponzorovat sochy vyhubených zvířat.

Praktické informace

Cena přednášky je velmi symbolická, na vstupné pro seniory platí sleva (viz. vstupné) a parkoviště máme pro auta i autobusy. V létě jsou v zoo v provozu dva kiosky a jedno větší bčerstvení s venkovním posezením, celoročně (mimo sezónu obvykle jen o víkendech) lze v pokladně zakoupit nápoje a mražené výrobky a také množství suvenýrů, propagačních materiálů atd.

Co máme pro Domovy seniorů na internetu

Kvíz
Velmi unikátním prvkem našich stránek je speciální vědomostně zábavní kvíz. Je nesmírně oblíbený zvláště proto, že je sestaven na principu jednoduché počítačové hry (několik vědomostních úrovní, 3 životy, body, tabulka nejlepších...). Obsahuje přírodopisné či zoologické otázky několika různých druhů (slovní otázky, obrázkové otázky, mapy výskytu, spojovačky atd.) rozdělených do celkem 10 složitostních stupňů (levelů). Ojedinělost kvízu je v tom, že ačkoli je pro jednu kompletní hru potřeba 100 otázek, kvíz jich obsahuje okolo 1.200. Otázky se načítají v náhodném pořadí (vždy však podle složitosti), čímž je prakticky každá hra zcela jiná – pokaždé jsou odlišné otázky. Je tak možné hru dokola opakovat a pořád bude jiná. Neomezené množství kvízů v jednom jediném... Tím se neomrzí a je využitelnější i v rámci organizované hromadné zábavy. Z počátku jsou otázky sice až triviálně snadné, ale náročnost se stupňuje a v posledních kolech jsou znalosti prověřovány již velmi důkladně. Nejde o kvíz, který by byl pouze pro děti – naopak, je určen všem generacím. Otázky (až na ty první) nejsou ani zdaleka dětsky snadné - jen velmi málo nejlepších hráčů uvidí stou otázku!!! V případě seniorů připadá v úvahu jak individuální hra, tak kolektivní hra, coby organizovaná zábava pod vedením personálu – zábava na chvíli nebo i na mnoho hodin – dle libosti. Na odpověď není žádný časový limit a je tedy možné ji dohledávat například na internetu.
Přečtěte si podrobné informace o kvízu a vyzkoušejte ho – budete překvapeni, jak nesnadné je prokousat se jím až na konec...

Karty zvířat
Karty zvířat - část Naše zvířata je kompletní přehled všech zvířátek, která jsou k vidění v naší zoo. O všech je zde mnoho informací velmi přehledně rozčleněných podle jednotlivých témat (popis, rozměry, rozšíření, rozmnožování, zajímavosti...). Téměř u všech zvířat jsou také fotografie a s výjimkou ryb i zvuky – někdy jen jeden, většinou však hned několik různých zvuků zvířat, které lze přehrát přímo ze stránky. Tato část stránek může sloužit třeba jako hromadná organizovaná zábava pro seniory (předčítání, vyprávění atd.), ale je velmi dobře využitelná také při samotné návštěvě zoo, coby průvodce - prostřednictvím tabletu (v zoo je bezplatná Wi-Fi), lze z karet zvířat seniorům u každého zvířete sdělit veškeré informace i mnoho zajímavostí, perliček a kuriozit. Přečtěte si více o kartách zvířat.

Co možná nevíte
Další vítanou zábavou v Domovech seniorů může být sekce Co možná nevíte. Je zde mnoho zajímavých článků – o tématech, která nejsou zcela běžná a leckdy ani snadno dohledatelná na internetu. Jsou to jednak texty o zvířatech (velmi populární je např. obsažný článek o rozmnožování vačnatců a ptakořitných), ale také texty o dalších – příbuzných i zcela jiných tématech. Najdete zde mnoho informací o Labi (včetně takových, které jste dosud netušili), zcela vyčerpávající a kupodivu velmi zajímavý přehled živočišných textilních vláken (dozvíte se třeba i o vlně ze psů, výrobě vláken z krabů, mušlí nebo o zpracování pavoučích vláken), stejně tak je zde excelentní článek o jednom z nejvýznamnějších, ačkoli dnes poněkud zapomenutém českém cestovateli Tadeáši Haenkem (tyto údaje se staly dokonce učební předlohou ZŠ v rodišti cestovatele nebo zdrojem pro vydání tiskovin u příležitosti jeho 250. výročí narození). Najít můžete i řadu dalších článků... Křováci, Maskarény, Dr. David Livingstone, Olivier „La Buse“ Levasseur (největší pirát všech dob) atd. – vše výborné pro individuální čtení i pro hromadné předčítání. Pro všechny, tedy i pro penzisty, to bude velmi poučné i zajímavé.

Okénko básníka
Jedna velmi speciální část webu (kterou se asi nemůže pochlubit žádná jiná zoo) je tzv. Okénko básníka. Je zde mnoho roztomilých básniček a říkadel, pohádka, fejetonky atd. – vše o zvířatech nebo přírodě a vše od současného českého básníka a spisovatele, nymburského rodáka a velkého příznivce naší zoo Jiřího Tepera. Tato část je zaměřena prioritně na menší děti, ale stejným způsobem zcela výborně poslouží i penzistům – jsou to tak nádherné a milé verše, že jistě rozehřejí srdíčka seniorů.

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby