Činčila vlnatá

Chinchilla lanigera

English name Long-tailed Chinchilla    Deutche name Langschwanz-Chinchilla    Russian name Шиншилла   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: Savci (Mammalia)
Infratřída: Placentálové (Placentalia)
Řád: Hlodavci (Rodentia)
Podřád: Dikobrazočelistní (Hystricomorpha)
Čeleď: Činčilovití (Chinchillidae)

Rozměry

délka 23 - 28 cm + 13 cm ocas, váha 370 - 490 g (samice jen do 450 g), domácí činčily jsou větší než ty divoké a těžší bývají samice - mohou vážit okolo 800 g, zatímco samci okolo 600 g

Popis

větší, v domácích chovech velmi oblíbený, hlodavec s velkýma okrouhlýma ušima, delším ocasem a hustou jemnou strstí. V zajetí existuje kromě klasické "činčilové" barvy mnoho barevných mutací, které vznikají více než 60 let - první byla bílá, pak béžová, černá, smetanová, antracitová, fialová, safírová atd.

Zajímavosti

— český název činčila je z latinského chinchilla a ten zřejmě vznikl složeninou kečuánského chin (tichý) a sinchi (silný, statečný) s příponou lla vyjadřující zrobnělinu (podle jiné teorie od indiánského kmene Chincha), druhové latinské jméno lanigera znamená nesoucí nebo mající vlněný kabát či pokrývku - vlněná srst pramení z toho, že jim roste až 75 chloupků z jednoho vlasového folikulu
— přestože je běžným domácím mazlíčkem a občas i chovancem kožešinového průmyslu, v přírodě je ohrožena - v roce 1996 bylo v přírodě posledních 42 kolonií a počet stále klesal, odhaduje se, že za posledních 15 let klesl až o 90%. V přírodě se stávají obětí predátorů, ale decimuje je i Chagasova choroba (na kterou zřejmě zemřel i Charles Darwin).
— pro kožešinu byly loveny jihoamerickými indiány již dávno před příchodem Evropanů. Od 1828 byly loveny masově pro komerční účely. Kvůli tomu vznikla i speciální profese - chinchillero - lovec činčil, který s pomocí cvičené fretky vyhnal činčily z úkrytu a pak zabil holí nebo pomocí speciálně vycvičeného psa (kožešina nemohla být příliš porušená). Od 20. let 20. století jsou chovány na kožešinových farmách - první farma vznikla 1923 v kalifornském městě Tehachapi a začínala s 10 činčilami odchycenými v přírodě a 2 narozenými po cestě (odchytil je a přivezl Mathias F. Chapman). Všechny činčily na farmách v Severní Americe i Evropě pochází z tohoto chovu a stejně tak všechny činčily chované jako domácí mazlíčci mají předky v činčilách dovezených Chapmanem.

Způsob života

soumračná nebo noční zvířata, trávící den v norách, jeskyních nebo skalních štěrbinách. Žijí ve skupinách od pár desítek do pár set jedinců (obvykle okolo 100) s dominantní samicí, která bývá agresívní vůči ostatím samicím.

Rozmnožování

Pohlavní dospělost v 8 měsících. Rozmnožování probíhá mezi řínem a prosincem. Březost okolo 111 dní. 

Mláďata

1 - 6 mláďat (většinou 2 - 3), která váží okolo 55 g a jsou poměrně vyvynutá - vidí, mají srst i zuby a již hodinu po porodu se sama pohybují. Starají se o ně oba rodiče, samice kojí 6 - 8 týdnů, ale po týdnu již přijímají pevnou stravu. Po ukončení kojení jsou mláďata odstavena. Ve 2 měsících přelínají do barvy dospělých.

Potrava

tráva, větvičky a jiné části rostlin, semena, plody

Dožívá se

okolo 6 let, vyýjimečně až 10 let, v zajetí až 20 let

Výskyt

Chile - provincie Choapa a Elqui v regionu Coquimbo (především Národní rezervace Las Chinchillas), v minulosti žily i na severu u peruánské hranice

Náš chov

Činčily vlnaté uvidíte v Mendelově ekocentru - expozici Terárium.

Biotop

skalnatá a horská území (až do 4000 m n.m.) s řídkými keři, kaktusy a sukulenty

Zvuky

kontaktní zvuk páru - 0:08
samice o odmítnutí samce - 0:11
samec pronásleduje samici - 0:09
naštvaný zvuk - 0:04
obranný zvuk - 0:02
strach - 0:02
varovné volání - 0:05
žebrání - 0:05
osamělost (volání ostatních činčil) - 0:06
rozespalé mládě - 0:09
probuzené mládě - 0:08
pískání mláďat vyžadujících nakojení - 0:04
souhlas matky s kojením - 0:04
samice při kojení - 0:07

Sponzoři

Cena adopce: 60 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

Jméno a příjmení/firma Město
1. ZŠ Kolín, Třída V. C Kolín
Brabec Jiří -
Čížková Lilien -
Danielka a Magdalénka P. -
Elhenický Adámek Dědice
Halešová Monika Mladá Boleslav
Kolářová Hana Český Brod
Matějka Tomáš Chile
Montanariová Eva Praha
Novotná Zuzanka Karlovy Vary
Olivová Lenka Hořátev
rodina Desenských -
Trčková Jana Všestary

 

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby