Strašilka australská

Extatosoma tiaratum

English name Australische Gespenstschrecken    Deutche name Giant prickly stick insect    Russian name Австралийский палочник   


Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Šestinozí (Hexapoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Infratřída: Novokřídlí (Neoptera)
Řád: Strašilky (Phasmida)
Čeleď: Phasmatidae

Rozměry

délka 15 - 20 cm, samec je menší - jen okolo 11 cm

Popis

hnědá až svetle zelená strašilka podobná suchému listu nebo jiných částí rostlin. Samice je tlustší, má četné trny a výstupky a malá křídla neschopná letu. Samci jsou štíhleší, malí, nemají trny a naopak mají tři tzv. ocelli (jednoduchá očka, která vnímají jen světlo a tmu) a delší křídla, která jim umožňují let.

Zajímavosti

― larvy strašilek jsou podobní mravencům - těmto mimkrám se říká myrmekomorfie - živočichové se podobají mravencům, jelikož je většina predátorů považuje za nechutné nebo agresivní
― když je na blízku nebezpečí pohybují se dopředu a dozadu nebo do stran a předstírají list nebo suchou část rostliny, aby splynuly s okolím a nebyly nápadné, jsou-li v přímém nebezpečí, staví se na 4 přední a střední nohy, břicho a zadní nohy zdvihají do výšky a jakoby imitují štíta. Všichni dospělí navíc mají žlázy produkující tekutinu, kterou strašilky rozstřikují a která voní jako karamel - tato vůně je sice příjemná lidem, ale nepříjemná predátorům.
 

Způsob života

Noční živočich, přes den obvykle visí prohnutá v zádech v korunách stromů nabo n akeřích - na spodní straně větví. Jak strašilka roste, musí svlékat kůži, protože ta s ní neroste (samec asi 5x za život, samice 6x). Svlečku strašilky požírají. V dospělosti strašilkám narostou i malá křídla - samci větší než samice, dokonci s nimi dokáže létat.

Rozmnožování

Samička snáší tvrdá kulatá vajíčka podobná semenům rostlin. Za rok, tzn. za celý život jich naklade 900 - 1.000. Pokud nemá samička k dispozici samečka, je schopná partenogeneze (rozmnožení bez oplodnění samčími pohlavními buňkami). Takové rozmnožení vede k jednopohlavním potomkům (všichni jsou samičky). Vajíčka mají vnější obal z lipidů a organických sloučenin, které považují za potravu maravenci. Proto odnáší vajíčka strašilek do mravenišť, tam spořásají jejich vnější jedlý obal aniž by vajíčko poškodili. Tím jsou vajíčka během inkubace v bezpečí před predátory.

Mláďata

Z vajíček se za 4 - 5 měsíců vylíhmou larvy zvané nymfy, které jsou podobné mravencům. Mají černé tělo a červenou hlavu. Po 4 - 6 měsících vývoje se mění v dospělého jedince.

Potrava

listy

Dožívá se

samice asi rok, samci 3 - 5 měsíců

Výskyt

od australského Nového jižního Walesu a Queenslandu až po Novou Guineu (kde ale s největší pravděpodobností není původní)

Biotop

tropické a subtropické oblasti s dostatkem keřů, deštné lesy, louky

Sponzoři

Cena adopce: 30 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

jméno a příjmení / firma město datum do počet zvířat
       
       

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby