Sklípkan Böhmeův

Brachypelma boehmei

English name Guerrero orange legs tarantula    Deutche name Böhms Rotbein-Vogelspinne    Russian name Паук-птицеед Brachypelma boehmei   


Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Klepítkatci (Chelicerata)
Třída: Pavoukovci (Arachnida)
Řád: Pavouci (Araneae)
Čeleď: Sklípkanovití (Theraphosidae)

Rozměry

délka těla 7 - 8 cm, rozpětí nohou 15 - 18 cm, váha okolo 15 g

Popis

černý zemní sklípkan s oranžovou nebo béžovou hlavohrudí a nohama. Velmi klidný druh, který jen velmi vzácně kousne (kousnutí není pro člověka nebezpečné).

Zajímavosti

― v nebezpečí se nesnaží kousat, ale utéci nebo zadníma nohama ze zadečku uvolňuje žahavé chloupky, které na pokožce pálí a svědí, ještě nebezpečnější jsou při vdechnutí. Tyto žahavé chloupky se odborně nazývají urtikační - od slova urtica, což je latinsky kopřiva.
― sklípkanům se někdy říká tarantule - stejně jako v angličtině, nicméně tento název je vlastně nesprávný - původně se tak jmenoval slíďák tarentský (Lycosa tarantula) a jméno tarantula odráželo jeho výskyt u italského města Taranto. 
― v ČR sklípkani pochopitelně nežijí, nicméně žijí zde tři velmi příbuzní pavouci, které česky nazýváme sklípkánci
― nejstarší fosilní nálezy sklípkanů jsou asi 350 milionů let staré, vzhledem k tomu, že sklípkani v průběhu tak dlouhé existence téměř nezměnili, jsou považováni za "živé fosílie"

Způsob života

Žijí samostatně, ale poměrně blízko sebe (na 1 ha bývá okolo 50 sklípkanů). Nejaktivnější je v noci, ale občas i přes den, zejména po ránu a k večeru. Obývá nory, které si sám zhotoví nebo opuštěné nory po hlodavcích či ještěrkách nebo se zahrabává jen částečně. Roste velmi pomalu , během života se několikrát svléká - obvykle jednou za rok, ale občas i častěji - když přijde o končetinu nebo žahavé chloupky.

Rozmnožování

Samci dosahují pohlavní dospělosti v 7 - 8 letech, samice až okolo 10 let. Rozmnožování pavouků je výrazně odlišné od savců nebo i jiných zvířat. Na počátku samec utká síť o kterou tře břicho, čímž uvolní sperma. Do spermatu pak namočí pedipalpy (též makadla - malé přední přídavné "nekráčivé" končetiny sloužící k přidržování kořisti, samci na nich mají i pářící orgány). Pedipalpy nasají sperma a udrží jej při životě dokud sklípkan nepotká samici. Jakmile potká samičku ochotnou se rozmnožit, vstrčí jí pedipalpy do otvoru na spodní straně břicha, kde má pohlavní orgány a oplodní ji. Po tomto krátkém aktu velmi rychle mizí, aby se nestal potravou samičky (i když právě u tohoto druhu je tzv. manželský kanibalismus spíše vzácný). 2 - 4 měsíce po takovémto páření samička v úkrytu vytváří kokon, který obsahuje okolo 800 vajíček. Po celou dobu kokon hlídá, nevzdaluje se od něj nebo jej nosí s sebou a je poměrně agresívní.

Mláďata

Malí vylíhlí pavoučci zůstávají ještě chvíli u kokonu, kde tráví žloutkový váček. Svlékají se mnohem častěji než dospělci - většinou několikrát do roka.

Potrava

hmyz, larvy a další bezobratlí a jejich vývojová stádia

Dožívá se

samci okolo 8 - 10 let, samice okolo 20 let (samci žijí asi rok od dosažení pohlavní dospělosti a posledního svlékání, samice žijí ještě až 10 let po dosažení pohlavní dospělosti)

Výskyt

tichooceánské pobřeží západu mexického státu Guerrero a části Michoacánu

Biotop

křovinaté oblasi nebo suché oblasti s nízkou vegetací

Sponzoři

Cena adopce: 60 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

Jméno a příjmení/firma Město
Filčíková Petra -
Jehličková Jana -
Kolářová Lucie Mladá Boleslav
Křivkovy Terezka a Adélka -
Mika Míra Mika
Rovenský Daniel Křečhoř

 

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby