Pakobylka

Je zajímavé a poučné ji pozorovat. Může být velmi nenákladná a snadno udržovatelná. Je býložravá a tak potřebuje rostlinou potravu po celý rok.

Co potřebuje?

Velkou vzdušnou klec, která je alespoň 3x vyšší než je délka dospělé pakobylky. Umísti ji na denním světle, ale ne na přímém slunci. Pokojová teplota by měla být okolo 20 – 25°C. Na dně papír, který budeš jednou týdně vyměňovat. Dovnitř dej větve se zelenými listy udržované v čerstvé vodě, ta ale musí být přikryta například víčkem s dírkami, aby do ní pakobylky nespadly a neutopily se. Větve denně pokrop vodou a vyměň je za čerstvé, když začnou uvadat.
Měla by být oddělena od jiného hmyzu. Nepotřebuje u sebe jinou pakobylku, ale bude za to ráda. Jejich počtu musíš přizpůsobit množství jídla a velikost prostoru.

K jídlu jí dávej pestrou zelenou stravu (například listy ostružiny). Ptačí zob, břečťan, listy růže a hloh. Nedávej jí ale listy, které byly postříkány insekticidy.

I v době, kdy třeba odjedeš na prázdniny, zajisti pakobylce péči. Už před koupí se na tom domluv s rodiči, zeptej se jich, jestli jim to nebude vadit.

Zacházení

Buď velmi jemný a opatrný. Dokud jsou pakobylky malé, raději používej jemný štěteček na malování. Dopřej jim klid těsně před svlékáním kůže a několik dní potom.

Rozmnožování

V přírodě žije v populaci složené ze samců a samic, mláďata se rodí z oplodněných vajec. V chovu, často kvůli snížené teplotě při líhnutí, dochází k tomu, že se rodí pouze samice, kterou poté kladou neoplozená vajíčka. U těch je inkubace delší a rodí se z nich opět pouze samice. Takové rozmnožování se jmenuje partenogeneze.
Vajíčka, která chceš nechat vylíhnout, jemně seber pinzetou ze země a dej je do malé uzavřené nádoby na mírně vlhký substrát (písek, rašelina). Vylíhnou se za 3 – 6 měsíců.
Některé druhy kladou vajíčka na stěny klece, ta nesbírej, poškodila by se.
Vajíček je podle druhu 100 – 700 kusů.

Kdy jít k veterináři

Ochablost a zvracení

Pakobylka bohužel většinou zahyne. Bývá to způsobené kontaminovanou potravou (listy postříkané insekticidy) nebo změnou živné rostliny.

Ztráta končetin

U mladších jedinců většinou narostou nové po dalším svlékáním kůže. Není to smrtelné.

Kanibalismus

Jde o to, že se pakobylky začnou navzájem požírat. Může k tomu dojít kvůli stísněnému prostoru nebo nedostatkem pitné vody a potravy.

Roztoči

Objeví se, je-li nádoba nevětraná a špinavá.

Svlékání kůže

Doporučuje se zvýšit vlhkost prostředí a kutikuly častým kropením (vhodné je používat jemný rozstřikovač).

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby