Krajta královská

Python regius

English name Royal python (Ball python)    Deutche name Königspython    Russian name Королевский питон   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: Blanatí (Amniota)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Hadi (Serpentes)
Čeleď: Hroznýšovití (Boidae)
Podčeleď: Krajty (Pythoninae)

Rozměry

délka 1,2 - 1,5 m, výjimečně i více - do 1,8 m, váha 1 - 3 kg  (samice bývají o něco větší než samci)

Popis

menší hroznýšovitý had (tedy nejedovatý šktič), který má viditelně oddělenou hlavu a ocas od těla. Je hnědá s velkými světlejšími (žlutými, bělavými nebo až hnědými) skvrnami, ale existuje řada odchylek s jinou barvou nebo zcela jinou kresbou (běžní jsou např. i albíni), celkem je prý mezi chovateli na 4000 různých vzhledů.

Zajímavosti

― v nebezpečí se stáčí do pevné koule a hlavu ukrývá uvnitř, proto se jí v angličtině říká ball python - balónová krajta. Název královská se vztahuje k faktu, že afričtí vládci nosili krajtu jako šperk.
― jeden z nejpopulárnějších druhů nejen mezi teraristy, ale i u začínajících chovatelů - pro její malé rozměry, nenáročnost a především krotkost
― Igbové (velký národ západní Afriky, hlavně Nigérie) krajtu uctívají natolik, že když nějakou najdou ve vesnici, odnesou ji do pralesa, pokud ale najdou mrtvou krajtu nebo ji náhodně zabíjí, udělají jí většinou rakev a phřbí ji. Tento zvyk pochází z tradičního domorodého náboženství Igbů, ale dodržují ho často i křesťanští Igbové. Posvátné jsou krajty i v Ghaně, Beninu a jných zemích.

Způsob života

Je to soumračný až noční had, nejaktivnější je za večerního šera a krátce po setmění. Přes den se ukrývá v opuštěných norách savců nebo v termitištích. Nepříznivé období přečkává letním spánkem (estivací).

Rozmnožování

Je vejcorodá (stejně jako všechny krajty). Samice snáší 3 - 11 (obvykle jen 4 - 6) poměrně velkých (cca 5 x 7 cm) kožovitých vajec, na kterých pak leží 50 - 70 dní a zahřívá je až do vylíhnutí. Pohlavní dospělost nastává v 11 - 18 měsících u samců a ve 20 -36 měsících u samic.

Mláďata

vylíhlé mladé krajty měří 23 - 43 cm, po vylíhnutí je samice opouští a dál žijí samostatně. Mladé krajty tráví poměrně dost času na stromech.

Potrava

Drobní obratlovci (menší hlodavci - myši, rejsci, pískomilové, mladí potkani..., někdy i ptáci). Mláďata krajt žerou myšata a jiné mladé hlodavce, kteří jsou krátce po osrstění a sotva začali chodit.
Dospělou krajtu v zajetí krmíme 1x za 1 - 3 týdny, mláďata po 10 dnech. Dospělé krajty často přijímají potravu nepravidelně - ani půlroční hladovění není ničím neobvyklým. 

Dožívá se

krajta je dlouhověkým hadem, nezřídka se dožívá i 40 let. Nejstarší se dožila 47,5 let v Zoo Philadelphia

Výskyt

západní a střední Afrika od Senegalu na západě po Ugandu a Súdán na východě

Náš chov

Pár krajt Otíka a Adélku chováme v expozici Terárium (Mendelovo ekocentrum, nová část).

Biotop

savany, travnaté a řídce zalesněné oblasti, kde můžou nalézt opuštěné nory savců nebo termitiště, ale občas žijí i v pralesích nebo na okraji vesnic

Sponzoři

Cena adopce: 150 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

 

Jméno a příjmení/firma Město
Drozenovi Nelinka a Tom Městec Králové
Dvořák Vítek Kosmonosy
Koucký Roman Pardubice
Krajl Jaroslav Nymburk
Medunová Jolana Dubany
Miková Míša -
Mikovi Míša, Míra a Malvínka Přišimasy
Svoboda Vojtíšek Odolena Voda
Štěpán Michal -
Váchovi Lenka a Honza -
Žák Roman Jizerní Vtelno

 

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby