Karas stříbřitý

Carassius auratus

English name Goldfish    Deutche name Goldfisch    Russian name Золотая рыбка   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Ryby kostnaté (Osteichthyes)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád: Kostnatí (Teleostei)
Řád: Máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: Kaprovití (Cyprinidae)

Rozměry

velikost je velmi variabilní podle jednotlivých forem a podle toho, zda se do délky počítají i prodloužené ocasní ploutve ve visící poloze nebo natažené. Obecně lze říci, že se délka pohybuje okolo 20 - 30 cm, největší mohou mít i 40 cm (udává se dokonce i 48 cm).

Popis

tzv. zlatá rybka, která zahrnuje mnoho mutací od klasického zlatého karase, přes všelijaké závojnatky až po neuvěřitelně tvarované, chtělo by se říci deformované ryby. Jednotlivé mutace se velmi liší barvou (od bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou, hnědou nebo černou až po různě i černobíle strakaté), velikostí a především tvarem... Původní forma je podobná kapru, závojnatky mají extrémě prodloužené ploutve, jiné mají abnormálně vypouklé oči, zvětšenou hlavu nebo tělo, jiná má ocas ve tvaru motýla. Na českém internetu je karas zlatý často označován jako Shubunkin, to je však jen jedna z mnoha mutací (strakatá, připomínající koi kapra).

Zajímavosti

— šlechtění nejrůznějších mutací karase zlatého pochází z Číny a existuje nejméně 1700 let (první záznamy jsou ze 3. století)
— v 17. století bylo v některých evropských zemích tradicí, že manžel daroval své ženě k jednoletému výročí svatby právě zlatou rybku, jako symbol společné prosperity v následujích letech. Tato tradice zanikla, když začali být zlaté rybky běžně dostupné.
— dodnes se pořádně neví jaké jsou taxonomické vztahy mezi mnohými karasy, zvláště mezi karasem stříbřitým (Carassius auratus), karasem zlatým (C. a. auratus) a karasem středoevropským (C. a. gibelio), podle nejnovějších studií by mělo být jejich určení poněkud odlišné od současného - zřejmě jde o dva druhy - karas stříbřitý (C. gibelio) a karas zlatý (C. auratus) - z těchto důvodů není dosud jednotné ani pojmenování těchto karasů, mnoho zdrojů uvádí odlišná česká i latinská jména.
— mají dobrou paměť a prý jsou schopny si až tři měsíce pamatovat a rozlišovat různé tvary, barvy a dokonce zvuky, díky tomu je možné zlaté rybky "cvičit"
— zahradní chov je oblíbený hlavně proto, že ryby výrazně snižují počet komárů (ve velkém požírají jejich larvy).

Způsob života

Karas zlatý je klidná ryba žijící v hejnech především z vlastního druhu. Je snášenlivá vůči ostatním druhům, přesto není chov s ostatními akvarijními rybkami vhodný. Má tendenci k přemnožování a proto v našich podmínkách postupně vytlačuje původního karase obecného.
Drží se spíše u dna, ale za teplých slunečních dnů se vyhřívá pod hladinou. Je velmi nenáročný a přežije i ve zhoršených podmínkách.

Rozmnožování

rozmnožování může být odlišné v závislosti na typu zlaté rybky i lokalitě. Pohlavně dospívají obvykle v druhém roce. Samice lepí jikry na vodní rostliny a za 4 dny se z nich vykulí plůdek.

Mláďata

Plůdek běžných zlatých karasů je asi 6 mm dlouhý a ihned po vylíhnutí klesá k zemi (neumí plavat, protože má prázdný plynový měchýř). U dna zpracuje žloutkový váček a během týdne začne plavat.

Potrava

korýši, hmyz a rostlinná potrava. Jsou neuvěřitelně žraví a pokud mají co k snědku, nikdy sami od sebe nepřestávají konzumovat, proto je nejčastější příčinou úhynu v zajetí překrmení neba s ním spojené zdravotní komplikace.

Dožívá se

10 let, výjimečně i déle

Výskyt

Pochází z Číny, Japonska a části jihovýchodní Asie (Laos, Barma), vysazen byl však na mnoha místech světa - téměř v celé Evropě, velké části Jižní i Severní Ameriky, Austrálie, ale i na mnoha dalších místech - v Africe, Střední Americe, Asii, dokonce i na mnohých ostrovech (např. Fidži, Samoa, Nová Kaledonie, Nový Zéland, Portoriko, Havaj, Panenské ostrovy atd.)

Biotop

rybníky případně pomalejší toky, ale v posledních letech hlavně akvária a zahradní rybníčky

Sponzoři

Cena adopce: 50 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

jméno a příjmení / firma město datum do počet zvířat
       
       

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Deutsch По-русски
Poslat email Homepage
Zoo Chleby