Dvojjazyčník haitský

Celestus warreni

English name Warren's galliwasp    Deutche name Haiti-Gallwespenschleiche    Russian name Островной целестус   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Čtyřnožci (Tetrapoda)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Podřád: Ještěři (Sauria)
Čeleď: Slepýšovití (Anguidae)
Podčeleď: Dvojjazyčníci (Diploglossinae)

Rozměry

délka okolo 30 cm

Popis

velká, kriticky ohrožená, ještěrka patřící mezi slepýše, ale tvarem těla připomínající spíše scinka. Má světlé břicho a hnědý hřbet, přičemž se světlejší barva střídá v pruzích s tmavší. Jak napovídá název, má na konci jazyk rozdělený na dvě části.

Zajímavosti

― dvojjazyčníci patří mezi ohrožené druhy - jejich stavy redukují zavlečené druhy (mangusty, psi, kočky), domorodci, kteří si mylně myslí, že jsou dvojjazyčníci jedovatí, ale největším důvodem jejich úbytku je ztráta přirozeného biotopu - změna krajiny masivním odlesňováním... V důsledku toho klesl v posledních 20 letech stav dvojjazyčníků o 80% - bylo to tak rychlé, že to zaskočilo i ochranáře a zoology.

Způsob života

V přírodě bývá viděn zřídka, jeho biologie není příliš známa - většina informací pochází z chovů v zajetí. Žije pravděpodobně převážně soumračným až nočním životem, skrývá se ve spadaném listí, pod kameny nebo v půdě, možná obývá nory. Samci jsou teritoriální (bojují spolu o území). Jako mnoho dalších ještěrek, jsou v nebezpečí schopni "pustit" ocásek.

Rozmnožování

Je ovoviviparní (vejcoživorodý), březost okolo 90 dní, mláďata přicházejí na svět obvykle v srpnu. Pohlavní dospělost (v zajetí) ve 3 - 4 letech.

Mláďata

8 - 35 mláďat která měří 4,5 - 5 cm a váží 1,5 - 2 g

Potrava

hmyz, červi, plži, drobní savci a plazi, doplňkově malé množství rostlinné potravy

Dožívá se

údajů je velmi málo, v zajetí se dlouho tento druh příliš nechoval, chovaní jedinci se dožili 7 - 11 let (často i výrazně méně), micméně se odhaduje, že by se v optimálních podmínkách měli dožívat možná až 25 - 30 let

Výskyt

ostrov Hispaniola (Haiti a Dominikánská republika), dnes již pravděpodobně jen severozápadní Haiti (většina jich žije na jediném místě).

Biotop

vlhké listnaté lesy v nižších polohách, případně i banánové plantáže.

Sponzoři

Cena adopce: 150 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

jméno a příjmení / firma město datum do počet zvířat
       
       
ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby